Myjnie samochodowe dzielą się na kilka typów. I to od nas zależy z jakiej skorzystamy. Każda z nich posiada bowiem swoje wady oraz zalety.
Rodzaje myjni samochodowych.
Najpopularniejszą i najtańszą myjnią jest tak zwana bezdotykowa. Zasada działania takiej myjni jest bardzo prosta. Samochód myjemy bezdotykowo, przy pomocy strumienia wody pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu nie mamy fizycznego kontaktu z karoserią. Zanim zabierzemy się do mycia, możemy wybierać pomiędzy różnymi programami. Najczęściej jest to na przykład płukanie, woskowanie czy mycie płynem czyszczącym. Ich największą zaletą jest cena. Często minuta mycia samochodu kosztuje tutaj dosłownie złotówkę. Od nas zależy, w jakim czasie uda nam się dokonać umycia całego pojazdu. Myjnie bezdotykowe mają też jednak swoje wady. Nie mają one w programie funkcji suszenia samochodu, co oznacza, że zimą, pojazd umyty pod taką myjnią może zamienić się w sopel lodu. Niezwykle wygodna jest też myjnia automatyczna. Tutaj po prostu płacimy za wykonanie konkretnej usługi, a następnie wjeżdżamy pojazdem do specjalnie zaprojektowanego tunelu, gdzie szczotki i natryski już za nas wykonują całą pracę. Wadą tego typu myjni jest to, że często szczotki nie docierają do różnych zakamarków lub nie potrafią dokładnie wyczyścić ciężkiego brudu. Dodatkowo ta metoda mycia auta jest inwazyjna, co może skutkować tym, że karoseria naszego auta może zostać delikatnie zarysowana. Myjnia automatyczna jest też droższa niż myjnia bezdotykowa.
Droga jest też myjnia ręczna, gdzie wszelkie procesy mycia przeprowadzone są osobiście przez pracownika myjni. Takie myjnie często w swojej ofercie mają wiele usług, począwszy od zwykłego mycia, które często jest tanie, ale dokładne, skończywszy na dokładnym myciu, woskowaniu, perfumowaniu, myciu felg oraz tapicerki. Najczęściej pracownicy tego typu myjni posiadają szczotki, które zostały wykonane z naturalnego włosia, co pozwala nie zarysować karoserii i nie pozostawić żadnych widocznych znaków na umytym samochodzie. Szczególnie korzystnie jest skorzystać z tego typu myjni przynajmniej raz w zimie, kiedy to zachodzi konieczność wypłukania soli, która jest niestety powszechnie rozsypywana po drogach podczas opadów i mrozów.
Ostatecznie do wyboru mamy też myjnię parową. Tutaj do mycia samochodu wykorzystywana jest sucha para pod bardzo wysokim ciśnieniem. W odróżnieniu od wodnej myjni bezdotykowej para dotrze wszędzie i dokładnie wyczyści wszystkie zakamarki. Kolejnym bardzo ważnym plusem jest to, że za pomocą suchej pary możemy również wyczyścić silnik, gdyż para nie uszkodzi elementów elektrycznych. W tej myjni uzyskamy zatem najwyższą dokładność w zakresie mycia. Niestety będziemy musieli za nią też stosunkowo więcej zapłacić.
Jak zatem widać, na pytanie, z której myjni skorzystać, można odpowiedzieć tylko, że jest to uzależnione od naszych potrzeb. Czy bardziej zależy nam na cenie, czy też chcemy dokładnie umyć nasz samochód? Ważniejszy jest dla nas ogólny widok pojazdu, czy też potrzebujemy wyprać znajdujące się w środku dywaniki.
Artykuł został przygotowany we współpracy z tsg-solutions.com |