Rodzaje zmarszczek

Rodzaje zmarszczek

Zmarszczki na twarzy i szyi to widoczne oznaki starzenia się skóry. Ale zmarszczka zmarszczce nierówna. By wiedzieć jak im zapobiegać i jak z nimi walczyć, musimy poznać ich typy, jak i mechanizmy ich powstawania.

pearlZmarszczki mimiczne

Mimika twarzy ma olbrzymi wpływ na to jak jesteśmy postrzegani i na to, kiedy wystąpią u nas pierwsze zmarszczki mimiczne. Powstają one prostopadle do kurczącego się mięśnia. Produkujące włókna kolagenowe i elastyny fibroblasty, na wskutek skurczu mięśni mimicznych ulegają zmianom, a ich funkcjonowanie jest zaburzone. Zmarszczki te powstają w miejscach natężonej mimiki, czyli w okolicach oczu, ust, brody i czoła. Mamy bardzo mały wpływ na cofnięcie tego procesu. Przykłady zmarszczek mimicznych to na przykład tzw. kurze łapki, z którymi problem ma większość kobiet po 25 roku życia, a nawet wcześniej.

Zmarszczki statyczne

Widoczne są zwłaszcza u osób ze skórą przesuszoną i ze zbyt małą ilością NMF. Inna ich nazwa to zmarszczki poletkowe lub papierkowe. Mogą być widoczne już przed 25 rokiem życia. W przypadku mało zaznaczonych zmian, pod wpływem doraźnych preparatów nawilżających, zmarszczki te ustępują. Najlepszym sposobem zapobiegania im jest regularne nawilżanie skóry.

Zmarszczki senne

To popularna nazwa dla zmarszczek powstałych w wyniku nieprawidłowego ułożenia skóry twarzy na poduszce. Wyglądają jak stopniowo utrwalające się odciski powstające w miejscach gdzie twarz dotyka poduszki. Jak im zapobiegać? Najlepsze rozwiązanie to spanie prosto na plecach i nie układanie twarzy na poduszce. Niestety, bardzo trudno im zapobiegać.

Zmarszczki strukturalne

To zmiany powstałe na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Ich powstanie związane jest z uszkodzeniem włókien elastynowych i nieprawidłowym ich rozrostem. Przybierają kształt powiększonych zgrubień skórnych w odkrytych miejscach. Najlepszym sposobem na zapobieganie im jest ochrona przed promieniowaniem UV.

Zmarszczki grawitacyjne

Powstające na skutek zmian zachodzących w skórze. Wraz z upływem lat spada sprężystość i elastyczność skóry oraz zaczyna ona być obwisła. Zmiany te powodują kształtowanie się zmarszczek grawitacyjnych. Nie można im zapobiec, ale można opóźnić czas ich powstawania. Służą do tego specjalne zabiegi i kosmetyki napinające i ujędrniające skórę twarzy.

Zmarszczki statyczne

To utrwalone zmarszczki mimiczne i senne. Powstają wraz z upływem czasu. Przy rozciąganiu skóry takie zmarszczki nigdy do końca nie znikają. Bardzo ciężko z nimi walczyć, bowiem zwykłe kosmetyki nie przynoszą wyraźnych rezultatów. Najlepsze efekty widać po zabiegach złuszczających i medycyny estetycznej.

Zmarszczki starcze

Są odbiciem tego co dzieje się wewnątrz skóry. Zanik kolagenu, elastyny, przemieszczanie się podskórnej tkanki tłuszczowej, zanikanie kości szczękowej i utrwalenie się zmarszczek mimicznych, powoduje zapadanie się skóry. Jest to najbardziej widoczne w okolicach oczu i czerwieni wargowej. Przy ich zapobieganiu duże znaczenie ma profilaktyka i odpowiednia dieta, dobór zabiegów pielęgnacyjnych i preparatów anti-aging.

 1. 22 listopada 2014 o 16:57 ()

  Bardzo podoba mi się ten artykuł. Z miłą chęcią przeczytałabym więcej! Na zmarszczki polecają wodę oraz krem bee pure. Coraz więcej się mówi o tych kremach za sprawą jadu pszczelego.

 2. modliszka
  24 listopada 2014 o 16:28 ()

  krem bee pure? Nie słyszałam o takim jeszcze. A na zmarszczki to najlepsza jest woda mineralna.

 3. Madzik
  8 stycznia 2015 o 13:16 ()

  Ja byłam na takim pokazie zabiegu, który hamuje proces starzenia się i usuwa zmarszczki za pomocą kwasu hialuronowego (oczywiście nie było to ostrzykiwanie!:) i powiem, że byłam w szoku, bo pierwszy raz się spotkałam, że efekt od razu był widoczny :o zrobili zabieg chętnej osobie na połowie twarzy, aby można było porównać efekty zaraz po zabiegu i różnica była mega! Nie pamiętam dokładnie jak się nazywało to urządzenie, ale koleżanka zabrała mnie klubu 4Eagle’s na Mokotowie i tam odbył się ten pokaz.