Rzeszów – miasto, w którym się dobrze mieszka

Rzeszów – miasto, w którym się dobrze mieszka

Rzeszów to nie tylko największe miasto na Podkarpaciu, ale również prężnie rozwijający się ośrodek gospodarczy. Tu pojawiają się firmy chcące zaistnieć w regionie, w mieście koncentruje się też regionalne życie kulturalne i gospodarcze. Warto przy tym pamiętać, że nie są to wcale wszystkie argumenty przemawiające za tym, że mieszka się tu naprawdę dobrze.

Po pierwsze – zieleń

Choć Rzeszów jest dużym miastem, trudno mówić o nim jako o betonowej pustyni, co jest przecież problemem wielu innych ośrodków. Dotarcie do terenów zielonych nie powinno zająć nikomu wiele czasu, nie ma też takich części miasta, w których o zieleń by nie dbano. O dostępie do obszarów, na których można odpocząć od miejskiego gwaru, wspominają nawet te osoby, które wyjechały z miasta. Dla wielu osób jest to zresztą mocny argument przemawiający za tym, aby wrócić do Rzeszowa po studiach odbywanych w innych częściach kraju.

Po drugie – bezpieczeństwo

Oczywiście, nigdy nie jest idealnie, a mieszkańcy są w stanie wskazać przynajmniej kilka rzeczy, które powinny zostać zmienione. Jeśli jednak brać pod uwagę statystyki, Rzeszów jest jednym z bezpieczniejszych polskich miast. Co ciekawe, sami Rzeszowianie także przyznają w sondażach, że czują się bezpiecznie, a nie każde miasto może pochwalić się podobnymi deklaracjami swoich mieszkańców.

Po trzecie – dostęp do kultury

Osoby, dla których Rzeszów jest po prostu jednym z wielu polskich miast, często zastanawiają się nad tym, czy mieszkanie tu nie jest nudne. Czy w mieście, które znajduje się relatywnie daleko od innych ośrodków kulturalnych, może się w ogóle coś dać. To prawda, Rzeszów znajduje się w pewnym oddaleniu od największych polskich miast, okazuje się jednak, że potrafi czynić z tego atut. Nie musi „dzielić się” kulturą z innymi dużymi ośrodkami i sam wyznacza pewne standardy. Ma zresztą mądrych, spragnionych rozrywki mieszkańców, którzy zapełniają zarówno sale koncertowe, jak i teatralne.

Po czwarte – przestrzeń

Rzeszów to miasto, które nadal się rozwija. Osoby, które zastanawiają się nad tym, czy nie związać z nim swojego życia, nie muszą obawiać się konieczności mieszkania w niewielkich klitkach, w których integracja z sąsiadem staje się koniecznością, bo nieustannie zagląda mu się w okno. Nowe osiedla są przy tym planowane tak, aby mieszkanie na nich było przyjemne. Nie zapomina się na nich ani o zieleni, ani o ciekawych rozwiązaniach związanych z infrastrukturą. Problemem nie jest dojazd do szkoły lub korzystanie z placówek służby zdrowia, a przecież nie w każdym mieście mamy do czynienia z równie korzystną sytuacją.

Rzeszów to miasto lubiane nie tylko przez mieszkańców, ale i coraz częściej odwiedzających go turystów. Nieustannie się zmienia, otwiera przed ludźmi nowe możliwości i udowadnia, że można cieszyć się z przebywania w nim. To także jedno z tych miast, w których mieszka się dobrze, bez wrażenia, że jest się niepotrzebnym dodatkiem, który bardziej przeszkadza niż cieszy. Co przy tym szczególnie optymistyczne, wiele wskazuje na to, że sytuacja taka będzie się utrzymywać także w przyszłości.

Artykuł powstał we współpracy z firmą szklane-tarasy.pl/