Laseroterapia to metoda leczenia o szerokim wachlarzu zastosowań we współczesnej medycynie. Wszystko za sprawą rozwoju nauki i techniki, który sprawił, że konstruowane są coraz to nowsze urządzenia emitujące światło laserowe o różnej mocy i różnej długości fali.
Różne właściwości światła laserowego pozwalają w kontakcie z organizmem człowieka na wywołanie skrajnie różnych reakcji – od destrukcji tkanek, po pobudzenie procesów regeneracyjnych i wzrostowych. Warto wiedzieć, które choroby mogą być leczone z pomocą wiązki laserowej.
Table of Contents
ToggleZastosowanie lasera w rehabilitacji
Zabiegi laserowe w ramach fizykoterapii mają już swoją ugruntowaną pozycję w rehabilitacji. Pierwsze próby wykorzystania tzw. biostymulującego działania laserów wykonywane były już w latach 60-tych XXw., niedługo po wynalezieniu lasera. W ramach rehabilitacji używa się laserów niskiej mocy, o długości fali w zakresie światła czerwonego lub podczerwieni (w zależności od tego, którą część ciała naświetlamy i jak głęboko leżą struktury, do których światło lasera ma dotrzeć). Terapię taką nazywa się laseroterapią niskopoziomową – LLLT lub biostymulacją laserową. Zabiegi polegają na naświetlaniu wybranego obszaru ciała lub wręcz konkretnych punktów, aby osiągnąć pożądany efekt: przeciwzapalny, przeciwbólowy i przyspieszający gojenie (w tym także zrost kostny).
Jak nietrudno się domyśleć, głównym obszarem zastosowań lasera w rehabilitacji będą schorzenia ortopedyczne i reumatologiczne: choroba zwyrodnieniowa stawów (kręgosłupa, kolanowych, biodrowych), choroby zapalne i autoimmunologiczne zajmujące stawy (RZS – reumatoidalne zapalenie stawów, ZZSK – zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, ŁZS – łuszczycowe zapalenie stawów i inne), zmiany pourazowe (skręcenia, zwichnięcia, podwichnięcia stawów i złamania kości), a także przeciążenia związane zazwyczaj z uprawianym sportem lub wykonywaną pracą (tzw. łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zespół bolesnego barku, zespół kanału cieśni nadgarstka).
Laseroterapia w chorobach neurologicznych
Pewne korzyści z terapii laserowych mogą odnieść także pacjenci borykający się z niektórymi chorobami neurologicznymi, jak na przykład porażenie nerwu twarzowego. Zastosowanie zabiegów laserowych pomaga takim chorym szybciej odzyskać sprawność w zakresie mięśni mimicznych twarzy. Nie tylko jednak porażenie nerwu twarzowego, ale również choroby związane z bólem, jak neuralgia nerwu trójdzielnego, czy neuralgie międzyżebrowe, rwa kulszowa i inne zespoły uciskowe nerwów, a także neuropatia cukrzycowa, mogą pozytywnie reagować na stosowanie zabiegów laseroterapii.
Choroby dermatologiczne i leczenie ran
Co ciekawe, sporym zainteresowaniem cieszy się laseroterapia w leczeniu chorób skóry, w tym także ran i owrzodzeń. Jak się okazuje, zabiegi z użyciem lasera, pobudzając procesy regeneracyjne w skórze, pomagają w leczeniu ran pooperacyjnych, pozwalają uzyskać lepszy wygląd blizny, czy wesprzeć gojenie po przeszczepie skóry. Podobnie owrzodzenia, czy to infekcyjne, czy spowodowane zaburzeniami mikrokrążenia i niedokrwieniem, np. w przebiegu cukrzycy, mogą pozytywnie zareagować na zastosowanie terapii z użyciem lasera.
Osobną, dużą gałąź medycyny, w której stosowana jest laseroterapia, stanowią zabiegi dermatologiczne i tzw. chirurgia estetyczna.
Usuwanie poszerzonych naczynek krwionośnych
Dużą skuteczność wykazuje laseroterapia w usuwaniu pajączków skórnych i naczyniaków skóry. Dzięki odpowiednio dobranym parametrom lasera uszkadzane są w kontrolowany sposób krwinki czerwone i ściana naczynia, a następnie dochodzi do zarośnięcia naczynek i ich zniknięcia.
Laseroterapia – usuwanie blizn i zmarszczek
Od niedawna na rynku usług medycznych dostępna jest dość skuteczna metoda laserowego usuwania blizn i zmarszczek. Polega ona na wykonaniu bardzo precyzyjnie wielu (kilkadziesiąt/cm2) dziurek w skórze i zastymulowaniu procesu naprawczego. Pozostałe, nieuszkodzone komórki odbudowują ubytki.
Usuwanie znamion, przebarwień, pieprzyków
Metoda laserowego usuwania znamion, przebarwień i pieprzyków, a także piegów, brodawek i różnych narośli skórnych, opiera się o zastosowanie bardzo krótkiego, silnego impulsu laserowego, który powoduje jakby „odparowanie” usuwanego elementu. Zaletą jest dobry efekt kosmetyczny takich zabiegów, wadą natomiast brak możliwości histopatologicznej weryfikacji usuwanego fragmentu. Należy więc do tych zabiegów podchodzić z rozwagą.
Usuwanie tatuaży i depilacja
Zastosowanie lasera w usuwaniu tatuaży, a także podczas zabiegów depilacji, wykorzystuje zjawisko absorpcji energii laserowej przez komórki zawierające barwnik. Następnie dochodzi do ich rozpadu i wchłonięcia. W przypadku tatuaży jedni bardzo chwalą sobie tę metodę, inni uważają, że jest zbyt mało skuteczna, natomiast w zabiegach depilacji laser sprawdza się bardzo dobrze.
Laserowe leczenie łysienia
Co ciekawe, odpowiednio skonstruowane lasery, o niskiej mocy, ale długim czasie naświetlania, wykorzystywane są do stymulowania porostu włosów. Jest to swego rodzaju nowość na rynku, z której mogą skorzystać osoby borykające się z łysieniem.
Jak widać laseroterapia niesie ze sobą ogromne możliwości terapeutyczne w różnych schorzeniach. Warto z niej skorzystać, jeśli cierpimy na którąś z chorób, w których zabieg laserowy może przynieść korzyści.