Seks niepełnosprawnych. Temat, o którym wciąż nie lubimy (lub nie chcemy) rozmawiać

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Seksualność osób niepełnosprawnych wciąż jest w Polsce tematem tabu, mimo że niemal 15 procent społeczeństwa boryka się z mniejszą lub większą niepełnosprawnością. Wielu ludzi niezmiennie pozostaje niewolnikami przekonania, że niepełnosprawność sama w sobie wyklucza potrzeby seksualne. Nic bardziej mylnego. Inwalidztwo wcale nie musi oznaczać braku udanego – lub braku w ogóle – życia seksualnego.

Niektóre bariery może i trudno przełamać, ale nie jest to niemożliwe

Na płaszczyźnie seksualności osoby niepełnosprawne napotykają wiele barier. Jedną z nich są ograniczenia związane z pozycjami seksualnymi. Często trudno znaleźć odpowiednią, taką, która nie tylko nie wywoływałaby dyskomfortu, ale też sprzyjała generowaniu przyjemności. Bo przecież o to w tym wszystkim w pierwszej kolejności chodzi.

U niektórych niepełnosprawnych mężczyzn (skądinąd nie tylko u nich) zdarzają się problemy z utrzymaniem erekcji na tyle długo, by móc odbyć stosunek, wśród kobiet natomiast częstym problemem jest chociażby nietrzymanie moczu. Niemniej większość problemów, zarówno tych wspomnianych, jak i innych, można z powodzeniem leczyć lub przynajmniej zredukować.

Niepełnosprawność jest postrzegana aseksualnie

To błąd. Nawet osoby z uszkodzonym rdzeniem kręgowym mogą odczuwać potrzeby seksualne. Ba, w wielu przypadkach mogą być one dużo bardziej odczuwalne aniżeli w przypadku osób zdrowych. Niestety takie stereotypowe myślenie jest przede wszystkim wynikiem mitów, jakie przez lata nagromadziły się w społecznej świadomości.

Jednym z najbardziej kluczowych czynników, mogących zapewnić osobie niepełnosprawnej udane życie seksualne, jest akceptacja – zarówno samoakceptacja, jak i ta płynąca od partnera, ale i od otoczenia. Mity i stereotypy zakorzenione w społecznej świadomości z pewnością temu nie sprzyjają. Wręcz przeciwnie, pogłębiają poczucie odrzucenia, wpędzają w poczucie wstydu i winy.

Co można zrobić, aby życie seksualne niepełnosprawnych było satysfakcjonujące?

Często w takich przypadkach nie obędzie się bez farmakoterapii. Ta bywa pomocna chociażby podczas problemów z erekcją lub utrzymaniem wzwody, czy u kobiet – przy bolesności podczas penetracji. Dobrze jest również znaleźć takie pozycje seksualne, które będą przynosić komfort obojgu partnerom. Warto w tym przypadku korzystać również z pomocy psychologów, choć tutaj znów wracamy do problemu przełamania barier wstydu.

współpraca: LiftPlus

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *