Skleroterapia to jedna z innowacyjnych form leczenia niewydolności żylnej. Znajduje ona również zastosowanie w medycynie estetycznej, gdzie celem jest usunięcie nieestetycznych pajączków i drobnych żylaków.
Table of Contents
ToggleNa czym polega skleroterapia?
Jest to metoda, polegająca na miejscowej iniekcji do zmienionej chorobowo żyły, specjalnego preparatu. Wstrzyknięty środek powoduje podrażnienie wewnętrznej błony naczynia żylnego, które z kolei wywołuje jego zwłóknienie i wyłączenie z układu żylnego. Mówiąc obrazowo, naczynie poddane zabiegowi zostaje zamknięte i z powodu braku ciśnienia krwi, zanika.
Jakie są wskazania do zabiegu?
Najczęstsze schorzenia poddawane temu zabiegowi to:
- pajączki
- żylaki naczyniowe
- niewydolność żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej
- głębokie żylaki usytuowane w pachwinach lub pod kolanami
- owrzodzenie żylakowe
- żylaki nowotworowe
Jakie preparaty najczęściej wykorzystuje się w zabiegu?
Są to:
- Aethoksysclerol,
- Scleremo,
- Variglobin,
- Varicocid.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Skleroterapia jest uznawana za metodę bardzo bezpieczną, którą z powodzeniem można stosować u większości pacjentów, cierpiących z powodu żylaków. W przypadku głębokich zmian, zaleca się kontrolowanie stanu żył przy pomocy USG. O ostatecznym zakwalifikowaniu do zabiegu skleroterapii, w przypadku poważnych schorzeń, zawsze powinien decydować lekarz, uwzględniając całościowy stan zdrowia pacjenta.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg trwa średnio od 30 do 60 minut. Czas jest uzależniony od wielkości zmian poddawanych skleroterapii oraz ich zaawansowania. Przygotowując się do niego należy przez kilka tygodni przyjmować Rutinoscorbin, by wzmocnić ściany żył. Sam zabieg polega na tym, że lekarz nakłuwa miejsca chorobowo zmienione, wprowadzając do żył preparat leczniczy, w postaci roztworu lub piany.
Zabieg jest w zasadzie bezbolesny. Jedyna niedogodność to dyskomfort, związany z ukłuciem. Gdy ostrzyknięcie jest zakończone, miejsca poddane skleroterapii, opatruje się uciskowymi opatrunkami, bandażami, bielizną uciskową. To powoduje szybsze zwłóknianie się naczyń. Bezpośrednio po zabiegu, zaleca się 30 minut intensywnego chodzenia. Zabieg może być przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych.
Jaka jest cena zabiegu w gabinetach medycyny estetycznej?
Cena zabiegu jest uzależniona od ilości żylaków, czy pajączków, jakie mają być ostrzyknięte. Średnio waha się ona od 300 do 1000 złotych.