Skóra atopowa wykazuje dużą wrażliwość i wymaga stosowania właściwych kosmetyków. Co powinny zawierać odpowiednie kosmetyki na AZS? Czy kosmetyki organiczne również się nadają?
Table of Contents
ToggleKosmetyki dla AZS
Atopowe zapalenie skóry to choroba, z którą trzeba zmagać się całe życie. Jej główne objawy to swędzenie, zaczerwienienie i wysuszenie skóry. Większość popularnych kosmetyków, które znajdują się w drogeriach nie nadają się dla skóry bardzo wrażliwej i AZS-owej. Skóra atopowa wymaga środków pozbawionych konserwantów, perfum i innych dodatków. Muszą nawilżać i natłuszczać, także bezpośrednio w miejscu podrażnienia, jednocześnie budując warstwę ochronną.
W aptekach znajdziemy linie dermokosmetyczne, które różnią się składem od produktów drogeryjnych. Nie posiadają one barwników, ani innych substancji uczulających, w zamian oferując większe dawki witamin i lipidów.
Organiczne kosmetyki
Organiczne kosmetyki tworzone są zwykle z substancji pochodzenia roślinnego (zazwyczaj ziół mających bardzo dobry wpływ na skórę). W składzie nie posiadają parabenów ani konserwantów. Przy atopowym zapaleniu skóry aprobuje się ich stosowanie. Wystarczy regularnie monitorować stan skóry i sprawdzać skład używanych środków pielęgnacyjnych. W końcu mają one pomagać w codziennym funkcjonowaniu. Dobierając produkty przede wszystkim należy zwracać uwagę na obecność następujących substancji:
- parabeny – konserwanty, wykazują działania alergiczne,
- silikony, m.in. SLS – wysuszają mocno skórę,
- PEG-ów – pozyskiwane przy użyciu eteru, w kosmetykach łączą wodę z olejami, powodują pienienie się substancji, stosowane w konserwacji drewna,
- parafina – wprawdzie ma działania natłuszczające i izolacyjne, ale nie sprawdza się we wszystkich przypadkach (może prowadzić do problemów z wymianą gazową i wodną skóry, przyczepiają się też do niej zanieczyszczenia alergizujące).
Dobre kosmetyki organiczne mogą pochwalić się grupą certyfikatów określających pochodzenie użytych substancji i potwierdzających brak negatywnego wpływu na wrażliwą skórę. Należą do nich m.in. Ecocert i Cosmebio. Aby je posiadać, produkty muszą spełniać wygórowane warunki otrzymywania i przetwarzania składników oraz opakowań.