Proste, zdrowe i białe zęby gwarantują piękny uśmiech, który przyczynia się do zrobienia dobrego wrażenia podczas poznawania nowych ludzi oraz w kontaktach zawodowych i biznesowych. Nieprawidłowy zgryz może być przyczyną dyskomfortu zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jednak korekta zgryzu jest możliwa, wystarczy poddać się leczeniu ortodontycznemu. Co raz więcej osób śmielej podchodzi do leczenia i noszenia aparatu ortodontycznego, ale cały czas wiele osób z niechęcią patrzy na widoczne podczas uśmiechu druciki i metalowe zamki. Wolą mieć postępującą wadę zgryzu niż aparat na zębach. Jednak należy uświadomić sobie, że korekta ułożenia zębów jest niezbędna nie tylko dla lepszego efektu wizualnego, ale przede wszystkim zdrowotnego. Ortodonci w swojej praktyce często spotykają dorosłych pacjentów, którzy odmawiają leczenia ortodontycznego z powodu niemożności lub niechęci do noszenia urządzenia do korekcji zgryzu. Jednak nowoczesna ortodoncja może zaoferować estetyczną alternatywę dla tradycyjnego leczenia. W większości przypadków patologia zgryzu może być leczona za pomocą wymiennych plastikowych i niewidocznych nakładek.
Table of Contents
ToggleRuchomy aparat ortodontyczny Clear Aligner
Clear Aligner to stosunkowo nowy sposób na rozwiązanie problemów ortodontycznych. Niewidoczne wyjmowane urządzenia do prawidłowego ustawiania zębów stają się coraz bardziej popularne i coraz szerzej stosowane. Ruchomy aparat ortodontyczny Clear Aligner to przezroczyste, elastyczne plastikowe elementy, które dopasowują się do zębów. Są one odpowiednie do prawidłowego ustawiania zębów dla osób dorosłych, których styl życia lub zawód nie pozwalają im nosić tradycyjnych widocznych urządzeń.
Urządzenie Clear Aligner podobnie jak inne aparaty ortodontyczne może być wyjmowane podczas posiłku, następnie myte i zakładane ponownie. Do produkcji aparatu wykorzystywana jest metoda termoformowania, zapewniająca idealne dopasowanie do zgryzu danej osoby pomagając w przywracaniu pięknych i prostych zębów. Coraz więcej osób decyduje się właśnie na ten rodzaj aparatu, doceniając jego liczne zalety, ponieważ jest on: funkcjonalny, niewidoczny, bez dyskomfortu podczas noszenia, higieniczny.
Przebieg leczenia ortodontycznego za pomocą Clear Aligner
Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego konieczne jest przeprowadzenie leczenia zębów, w wyniku którego kształt zębów może ulec zmianie. Leczenie zawsze rozpoczyna się od wizyty u stomatologa-ortodonty, który ocenia czy dana wada zgryzu może być usunięta za pomocą tego urządzenia. Po zakwalifikowaniu się do leczenia wady zgryzu za pomocą Clear Aligner konieczna będzie wizyta u technika dentystycznego, który pobierze wyciski, służące, jako wzór do wykonania nakładek.
Kolejny krok to właściwe leczenie ortodontyczne, po którym pacjent zostaje wyposażony w odpowiednie nakładki zapewniające utrwalenie osiągniętego efektu. Ważną zaletą Clear Aligner jest brak skutków ubocznych i występowania reakcji uczuleniowych. Efekty zastosowania tej metody są zbliżone do noszenia tradycyjnych ruchomych i stałych aparatów ortodontycznych. Im dłużej w ciągu dnia nakładka jest noszona na zębach, tym rezultat będzie lepszy.
Zalecenia dotyczące noszenia Clear Aligner
Clear Aligner jest prosty w pielęgnacji i nie wymaga wykonywania wielu czynności. Po wyjęciu aparatu należy umyć go ciepłą wodą i wyczyścić pastą do zębów z użyciem szczoteczki, a następnie dobrze wypłukać. Przeprowadzając zabiegi higieniczne, trzeba pamiętać o właściwościach materiału, z którego wykonana jest nakładka. Użycie wody o zbyt wysokiej temperaturze może doprowadzić do zmiany kształtu aparatu i jego zniszczeniu.
Czy aparat Clear Aligner może utrudniać codzienne funkcjonowanie?
Noszenie Clear Aligner nie zaburza codziennego życia. Jak wiadomo nakładki należy usuwać z jamy ustnej podczas spożywania posiłków, natomiast podczas picia napojów aparat może zostać na miejscu. Jednak spożywanie gorących lub barwiących płynów jest wskazaniem do usunięcia z zębów aparatu. Również przed każdym myciem zębów Clear Aligner należy zdejmować. Pewne problemy z mówieniem mogą pojawić się w pierwszych dniach noszenia aparatu, ale pacjent szybko przyzwyczaja się do nakładki.
Wiele osób zastanawiając się nad skorzystaniem z tej nowoczesnej metody prostowania zębów, niepokoi się, czy podczas noszenia nakładki mogą odczuwać dolegliwości bólowe. Ortodonta na pewno wyjaśni, że podczas ustawiania się zębów w prawidłowej pozycji mogą pojawić się odczucia bólowe. Ich intensywność zależy od predyspozycji konkretnej osoby, jednak w każdym przypadku nie jest to silny, lecz delikatny ból. Najczęściej taki dyskomfort pojawia się na początku leczenia.
Aparat ortodontyczny w postaci nakładki pozwala usunąć zarówno niewielkie, jak i duże wady zgryzu. Analizując różne metody prostowania zębów, należy zaznaczyć, że omawiana metoda okazuje się bardziej ekonomiczna, gdy dotyczy mniej złożonych wad. Ponadto długość całego leczenia może trwać od siedmiu do ośmiu miesięcy. Bardziej skomplikowane wady mogą również zostać skorygowane dzięki zastosowaniu tej nowoczesnej technologii.
Zdarzają się przypadki, gdy dana osoba nie może skorzystać z tej wygodnej metody, następuje to wtedy, gdy pojawiła się choroba przyzębia, duże ubytki w uzębieniu i zaniedbania w higienie jamy ustnej. Wiek nie ma znaczenia, każdy może poddać się tej metodzie leczenia. Nakładki doskonale przylegają do zębów, co uniemożliwia ich wypadnięcie. Każda osoba decydująca się na korygowanie wady zgryzu tym rodzajem aparatu musi wiedzieć, że zakończenie leczenia wiąże się z koniecznością noszenia szyny retencyjnej, której zadaniem jest utrwalenie uzyskanych efektów.