Na skuteczność konkretnej metody antykoncepcji wpływa wiele czynników, w tym między innymi indywidualne uwarunkowania organizmu. Nie da się jednoznacznie wskazać jednej, skutecznej w 100% metody zabezpieczania przed ciążą. Istnieje jednak szereg różnorodnych metod, spośród których każdy może wybrać tę najbardziej mu odpowiadającą. Przyjrzyjmy się kilku z nich.
Table of Contents
ToggleAntykoncepcja hormonalna
Jak sama nazwa wskazuje, antykoncepcja hormonalna wiąże się z podawaniem hormonów, które mają zapobiegać zapłodnieniu. Jest to metoda przeznaczona tylko dla kobiet, które po wcześniejszej konsultacji z lekarzem mogą zdecydować się na wybór różnego rodzaju leków. Nieustannie najpowszechniejszą metodą hormonalną są tabletki antykoncepcyjne, które dzielą się na mini-pigułki i złożone preparaty. Poza nimi, znajdziemy na rynku również implanty podskórne, plastry antykoncepcyjne i krążki dopochwowe. Skuteczność metod antykoncepcyjnych mierzona jest tzw. wskaźnikiem Pearla, będącym procentem zawodności konkretnej metody – mówi on, ile kobiet na 100 zajdzie w ciążę w ciągu roku stosowania antykoncepcji.
W przypadku tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik ten jest bardzo niski – wynosi od 0,05 do 0,5%. Wpływa na niego między innymi regularność ich przyjmowania. Warto podkreślić, że w przypadku mini-pigułek nawet kilka godzin opóźnienia może obniżyć ich skuteczność. Dla osób, które z powodów zdrowotnych nie mogą przyjmować pigułek antykoncepcyjnych bądź mają problem z zachowaniem regularności, lekarze polecają plastry antykoncepcyjne, które wymieniane są co 7 dni. Jest to czas, przez który do organizmu kobiety wchłaniany jest lek zawarty w plastrze. Skuteczną hormonalną metodą jest również wkładka domaciczna, którą w organizmie kobiety umieszcza ginekolog. Należy pamiętać, że wszystkie leki hormonalne, niezależnie od swojej postaci, wydawane są na receptę przez lekarza ginekologa.
Mechaniczne (barierowe) metody antykoncepcji
W przeciwieństwie do metod hormonalnych, mechaniczne metody antykoncepcji polegają na stworzeniu „fizycznej” bariery, która uniemożliwia plemnikom przeniknięcie do komórki jajowej, a co za tym idzie – nie dopuszczają do zapłodnienia. Najbardziej znaną metodą mechaniczną jest prezerwatywa. Nie tylko chroni przed niechcianą ciążą, ale również przed wieloma chorobami wenerycznymi i wirusem HIV. Umiejętne stosowanie prezerwatyw wysokiej jakości wpływa na ich wysoką skuteczność antykoncepcyjną. Warto pamiętać, aby nie kupować najtańszych prezerwatyw z dyskontów, tylko postawić na apteki – stacjonarne bądź internetowe, takie jak chociażby Apteka Mirowska. Poza prezerwatywami, do mechanicznych metod antykoncepcji zaliczamy również kapturki naszyjkowe i błony pochwowe przeznaczone dla kobiet. Działają na podobnej zasadzie co prezerwatywa. Umieszczane są głęboko w pochwie, aby szczelnie zakryć ujście szyjki macicy, co uniemożliwia plemnikom przejście do dróg rodnych kobiety. Kapturki naszyjkowe są jednak w Polsce mało popularne i trudno dostępne, dlatego wśród metod mechanicznych prym wiodą nieustannie właśnie prezerwatywy.