Soczewki a aktywność fizyczna

Soczewki a aktywność fizyczna
Wszyscy wiemy jak zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma aktywność fizyczna. Jest korzystna nawet dla naszych oczu, więc wada wzroku nie powinna być żadną przeszkodą i powodem jej zaniechania. Ważne jest jednak, by była wykonywana prawidłowo i by dobrze czuć się nie tylko po niej, ale też w trakcie. Tymczasem okulary na nosie podczas aktywności mogą działać na nerwy, a ćwiczenie w nich może nawet się źle skończyć. Warto więc zainwestować w soczewki, ale muszą one być odpowiednio dopasowane.

Nie dla treningu w okularach

Po pierwsze okulary mogą ograniczyć widzenie peryferyjne. Ograniczają też swobodę ruchów, bo boimy się, że spadną, rozbiją się. Rozbicie się okularów to nie tylko strata drogiej rzeczy, bo dobre okulary to dziś wydatek od kilkuset, do nawet ponad tysiąca złotych, lecz także ryzyko uszkodzenia oka np. odłamkiem szkła. Okulary są także po prostu niewygodne. Ruszają się, przesuwają, podskakują, mogą też zaparować, a co za tym idzie… denerwują, ale przecież aktywność fizyczna to również sposób na walkę ze stresem, więc nerwy z powodu okularów nie są zupełnie potrzebne.

Soczewki – sposób idealny

Idealnym sposobem na to, by wygodnie ćwiczyć, a jednocześnie dobrze widzieć są soczewki kontaktowe. Zanim jednak się w nie zaopatrzymy, konieczna jest wizyta u okulisty, który zrobi badania, stwierdzi czy w ogóle możemy skorzystać z takiego rozwiązania oraz poleci odpowiednie. Ważne jest nie tylko dobranie odpowiednich soczewek dla wady wzroku, ale również dla danej aktywności fizycznej. Na przykład do pływania najlepsze będą soczewki jednodniowe. Dodatkowo jeśli nurkujemy, warto założyć też gogle. Czy to na pływalni, czy naturalnym akwenie jak jezioro czy morze, woda nie jest całkowicie czysta. Soczewka może przypadkowo spłynąć z oka, a ponowne jej założenie grozi infekcją oka. Do aktywności z użyciem dodatkowego sprzętu (np. piłka, rakieta tenisowa), a także do biegania czy aerobiku dobre będą soczewki miękkie. Zawierają one hydrożel i dzięki temu lepiej przylegają do rogówki oka, a to zapewnia komfort i wygodę ich stosowania oraz ćwiczenia. Do uprawiania sportu na świeżym powietrzu przydadzą się soczewki absorbujące promieniowanie UV, które jest szkodliwe również dla naszych oczu. Warto dodać do nich także okulary przeciwsłoneczne. Natomiast soczewki silikonowo – hydrożelowe idealnie sprawdzą się w przypadku osób uprawiających sporty ekstremalne lub długotrwałe, takie jak na przykład maraton. Zaletą soczewek jest także niewątpliwie ich cena. Mogą okazać się zdecydowanie tańsze niż okulary, zwłaszcza takie z grubą oprawą i cieńszymi szkłami.

Soczewki kontaktowe to idealny wybór dla osób aktywnych fizycznie. Zapewniają wygodę i komfort, dzięki czemu można się w pełni skupić na wykonywanych ćwiczeniach i mieć pewność, że zostaną prawidłowo wykonane, a nie martwić się, że okulary spadną, że nic się nie widzi. Zawodowi sportowcy też noszą soczewki. Nie są pozbawieni wad wzroku, ale wiedzą, że okulary bardzo by im przeszkadzały. Zresztą nawet gdyby chcieli, to nie pozwolono by im występować w okularach.

Artykuł powstał we współpracy z blikpol.pl