Soczewki twarde a soczewki miękkie – na które się zdecydować

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Soczewki kontaktowe występują w wielu wariantach. Najbardziej popularne to soczewki twarde oraz soczewki miękkie. Poznajmy je bliżej i zdecydujmy się na najlepsze kontakty dla nas.

 

Soczewki kontaktowe, czyli rewolucja na rynku optycznym

Gdy wynaleziono okulary, okazało się, że osoby borykające się z problemami wzrokowymi, zostały uratowane. Technika poszła jednak do przodu i wynalazła coś jeszcze lepszego niż one, mianowicie soczewki kontaktowe. Tak zwane kontakty stanowią cienkie powłoki, które zakłada się na oczy w celu poprawy widzenia. Powłoki te pełnią po prostu funkcję szkieł okularów, tylko że z racji tego, iż zakłada się je od razu na narząd wzroku, nie posiadają oprawek i pozostają mniejsze. Okazały się one bardzo pragmatyczne w wielu sytuacjach, a co za tym idzie, zyskały rzeszę fanów. Co ważne, soczewki kontaktowe można nosić nieustannie lub naprzemiennie z okularami. Istnieją pewne przeciwwskazania w noszeniu kontaktów, jednak tyczy to małej grupy osób i wiąże się przeważnie z różnymi alergiami.

Multum kontaktowe

Soczewki kontaktowe występują w przeróżnych wariantach. Pod kątem barwy wylicza się soczewki przezroczyste i soczewki kolorowe. Pod kątem wady wzroku wylicza się soczewki sferyczne skupiające, sferyczne rozpraszające, cylindryczne i multifokalne. Pod kątem materiału wykonania oraz czasu użytkowania wylicza się z kolei soczewki twarde i soczewki miękkie.

Twarde soczewki kontaktowe

Twarde soczewki kontaktowe to takie, które zostały wykonane z mniej miękkiego materiału. To właśnie one pojawiły się na rynku optycznym jako pierwsze i choć teraz zostały zdominowane przez pragmatyczniejsze miękkie soczewki kontaktowe, to wciąż występują. Kontakty twarde wyrabia się specjalnie dla konkretnego oka na zamówienie. Ich powierzchnia pozostaje nieco mniejsza niż w przypadku kontaktów miękkich. Stosuje się je przeważnie przy większych lub poważniejszych wadach wzroku. Używa się ich przez długi okres czasu, od jednego roku do nawet kilku lat.

Miękkie soczewki kontaktowe

Miękkie soczewki kontaktowe to takie, które zostały wykonane z bardziej miękkiego materiału. Pojawiły się one na rynku optycznym jako drugie, jednak to za ich sprawą i za sprawą ich pragmatyczności soczewki kontaktowe stały się aż tak popularne. Kontakty miękkie wyrabia się masowo i pasują do każdego oka. Ich powierzchnia pozostaje nieco większa niż w przypadku kontaktów twardych. Stosuje się je przeważnie przy mniejszych lub mało groźnych wadach wzroku. Używa się ich przez krótki okres czasu, na przykład kwartał, miesiąc, tydzień, a nawet dobę.

Soczewki kontaktowe dobowe, tygodniowe, miesięczne, kwartalne

Soczewki kontaktowe twarde można zazwyczaj nosić za dnia i nocą, w przypadku soczewek kontaktowych miękkich trzeba zdejmować je na noc, a czas ich użytkowania wynosi dobę, tydzień, miesiąc lub kwartał. Kontakty dobowe po przenoszeniu ich w dzień od razu się wyrzuca. Kontakty tygodniowe nosi się jeden lub dwa tygodnie. Kontakty miesięczne jak sama nazwa skazuje nosi się miesiąc. Kontakty kwartalne nosi się trzy miesiące, przy czym można je nosić kilka dni pod rząd nie zdejmując ich na noc.

Idealne soczewki do swojej wady wzroku znajdziesz na https://soczewki24.pl.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *