W jaki sposób powstają blizny?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dla wielu blizna jest śladem, który może pozostać na całe życie. Nierzadko jest to pamiątka z dzieciństwa, nieprzyjemne wspomnienie z wypadku czy też pozostałość po przebytej operacji. Blizna jest znakiem, który niekorzystnie wpływa na nasz wygląd i samopoczucie. Staramy się ją ukryć pod ubraniem lub zasłonić włosami. Czy wiesz, jak się tworzy?

3 fazy powstawania blizny

Każda blizna powstaje w 3 etapach. W pierwszej fazie dochodzi do produkcji włókien kolagenowych w celu zamknięcia rany. Efektem jest występowanie opuchlizny, a także zaczerwienienia w miejscu występowania rany. Na tym etapie trudno jest jeszcze ocenić, czy bliznowacenie przebiega w sposób właściwy.

Druga faza to regeneracja skóry poprzez produkcję kolagenu, czyli białka tkanki łącznej w celu wzmocnienia tkanki w miejscu, w którym doszło do zranienia. Strup najczęściej w tym czasie wysycha, a następnie odpada. Warto wiedzieć, że w tym czasie nawilżanie blizny przyśpiesza proces gojenia. Stosuje się do tego specjalne silikonowe plastry lub żel Sutricon, który dodatkowo zmniejsza, wygładza i rozjaśnia bliznę. Bardzo ważne – powyżej wymienione preparaty stosuje się na bliznę dopiero wtedy, gdy odpadnie strup.

Sprawdź również: Blizna po cesarskim cięciu – jak się jej pozbyć?

Ostatnią fazą jest faza dojrzewania blizny, która może trwać od 1 miesiąca nawet do 2 lat w zależności od rodzaju zranienia. Skóra odbudowuje się kompleksowo, zagęszczają się włókna kolagenowe i odprowadzana jest stopniowo woda. To również czas, kiedy skóra jest wzmacniana.

Kiedy tworzą się blizny?

Powstają na skutek urazów, do których dochodzi m.in. podczas wypadku, a także w dzieciństwie podczas zabawy. Blizny tworzą się również na skutek oparzeń, proces gojenia w tym przypadku jest jednak szczególnie bolesny i długotrwały. Pojawiają się ponadto po przebytych operacjach. Jeżeli proces gojenia przebiega prawidłowo, mogą być one jest praktycznie niewidoczne. Blizny są ponadto charakterystycznymi zmianami u osób zmagających się z trądzikiem.

Jak pielęgnować bliznę i jak się jej pozbyć, dowiesz się z poradników na wszystkoobliznach.pl.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *