Cienie pod oczami są zmorą dla wielu kobiet. Mogą pojawić się wraz z wiekiem, ale często także młode dziewczyny zmagają się z tym nieestetycznym problemem. Wiążą się między innymi z uwarunkowaniem genetycznym, niewystarczającą ilością snu, lub alergią. Jednak niezależnie od przyczyny powodują spory dyskomfort. Każda osoba zmagająca się z workami poszukuje skutecznego sposobu ich likwidacji.
Table of Contents
TogglePrzyczyny cieni pod oczami
Istnieje kilka domowych sposobów na zniwelowanie worków pod oczami. Jednak zanim zastosujesz jeden z nich, dobrze jest określić przyczynę Twojego problemu. Po pierwsze należy wykluczyć schorzenia i dolegliwości skórne, których objawami są między innymi cienie pod oczami. W tym celu najlepiej udać się do lekarza, który zdiagnozuje problem i wykluczy ewentualne choroby. Przyczynami sińców mogą być:
- alergia – gdy mamy na coś alergię, najczęstszą reakcją skórną jest wysypka, jednak alergia może także przyczynić się do przyciemnienia skóry pod oczami, w szczególności, kiedy czujemy swędzenie i drapiemy ten obszar,
- nietolerancja glutenu – mało kto wie, że jedną z jej objawów są właśnie sińce po oczami,
- przekrwienie śluzówki nosa – nos jest poniekąd związany z obszarem wokół oczu, oraz całymi zatokami, tak więc zatkany nos może spowodować, że naczynia krwionośne pod oczami staną się nieco ciemniejsze,
- nieprawidłowa pigmentacja skóry – powoduje pojawienie się podkrążonych oczu,
- niewłaściwa dieta – niedobór witaminy K, witamin antyoksydacyjnych i żelaza również jest przyczyną ciemnych kolorów pod oczami.
Poza tymi czynnikami, które powinien zdiagnozować lekarz, przyczynami mogą być wspomniane już predyspozycje genetyczne oraz długotrwały niedobór snu.
Sposoby na worki pod oczami
Po weryfikacji problemu, warto dowiedzieć się o skutecznych sposobach walki z nim. Liczne kremy pod oczy mają w swoim składzie substancje niwelujące ciemny koloryt, jednak często okazują się niewystarczającym sposobem walki. Możesz je stosować równolegle ze sprawdzonymi sposobami na worki pod oczy:
- okład z zielonego ogórka – to chyba jedna z najbardziej znanych metod walki z podkrążonymi oczami. Czy faktycznie skuteczna? Oczywiście! Zielony ogórek posiada właściwości wybielające, a więc realnie niweluje cienie. Najlepiej przechowywać go w lodówce, aby wzmocnić efekt i dodatkowo zniwelować opuchliznę,
- okłady z herbaty, świetlika, rumianku – świetlik znany jest z działania przeciwzapalnego i antybakteryjnego, więc w znacznym stopniu zmniejsza widoczność cieni pod oczami,
- maseczka z surowego ziemniaka – może to wydawać się dziwne, ale naprawdę skuteczne! Zmiksuj surowego ziemniaka na gładką papkę i powstałą maseczkę nałóż pod oczy na ok. 30 minut,
- okład z alg – algi poprawiają krążenie a więc niwelują sińce pod oczami, zawierają substancje nawilżające i regenerujące dla skóry.
Powyższe sposoby są w większości doraźnymi metodami walki, dlatego pamiętaj także o zbilansowanej diecie, bogatej w warzywa i owoce. Dostarczaj również organizmowi odpowiednią ilość snu.
Makijaż maskujący cienie – rozświetlacz pod oczy
Odpowiedni makijaż i stosowanie dobrze dobranych kosmetyków, skutecznie pomoże zamaskować worki pod oczami. Jednym z produktów godnych polecenie jest korektor Maybelline: http://www.maybelline.pl/Produkty-do-makijazu/twarz/concealer/dream-lumi-touch-highlighting-concealer.aspx. Po zastosowaniu skóra jest natychmiast rozświetlona i pełna życia. Aby osiągnąć najlepsze efekty nałóż korektor rozświetlający zaczynając od kącików oczu, pod nimi, a także na szczycie kości policzkowych aż po skronie. Efekt? Lepszy kontur twarzy i wyeksponowane rysy. Cienie pod oczami są całkowicie zamaskowane. Dla wzmocnienia efektu stosuj także nawilżający podkład do twarzy oraz puder, znajdujące się również w ofercie marki Maybelline.