Sposoby na wybielenie zębów

Sposoby na wybielenie zębów

Piękne, kryształowo białe zęby chciałby mieć każdy z nas. Niestety nie każdemu jest to dane. Z wiekiem, ale i z nieodpowiednią dietą zęby się przebarwiają i przybierają bardzo nieestetyczne żółtawy odcień. Jeszcze do niedawna dla osób, które cierpiały z tego powodu pozostawało liczenie na domowe i ludowe sposoby. Jednak dziś rynek stomatologi estetycznej obfituje w różnego rodzaju metody, które mają na celu znaczną poprawę barwy posiadanych zębów.

 

Powody powstawania przebarwień

Powszechnie uważa się, że przebarwienia na zębach są głównie spowodowane coraz to bardziej zaawansowanym wiekiem. Po części jest to prawda, ponieważ z wiekiem tracimy znajdujące się na zębach szkliwo, spod którego zaczyna przebijać się ciemniejsza barwa miazgi zębowej.
Jednak zęby tracą swoją naturalna białą barwę głównie ze względu na:

– palenie papierosów
– regularne picie herbaty, kawy i wina
– niewłaściwą higienę jamy ustnej

Czynniki te powodują, ze problem znacznie przebarwionych zębów dotyka coraz to młodsze osoby, u których jeszcze kilkanaście lat temu nigdy by takiego zjawiska nie zaobserwowano

Jak wybielać zęby?

Wybielanie zębów warto jest zacząć od podstawowych metod i zabiegów, głównie ze względów ekonomicznych. Często te podstawowe metody okazują się w pełni satysfakcjonujące.
Walkę z przebarwieniami warto jest rozpocząć od usuwania kamienia nazębnego. Ten prosty i nieskomplikowany zabieg stomatologiczny polegający na usuwaniu nagromadzonego kamienia wykonuje się w ciągu kilkunastu minut, a efekty bywają naprawdę bardzo dobre. Jeśli jednak zawiedzie, warto jest sięgnąć po poważniejsze środki.

Wybielanie domowymi sposobami

Do domowych metod zaliczyć można:

– pasty wybielające, które regularnie stosowane, są w stanie rozjaśnić zęby nawet o 2 tony

– paski wybielające – nasączone specjalnym wybielającym żelem paski nakleja się na zęby na czas około 20 minut. Stosowanie przez 2-3 tygodnie powinny poprawić barwę zębów nawet o 4 tony

Wybielanie profesjonalne

Do bardziej skomplikowanych metod wybielania zębów zaliczyć można:

– metodę nakładową – podobna do pasków wybielających, z tym, że substancja wybielającą znajduję się w specjalnych szynach, dopasowanych do konkretnego kształtu uzębienia. Szynę zakłada się jedynie na noc przez około 2 tygodnie. Efekt jest znacznie lepszy niż sposoby domowe, a przy tym o wiele trwalszy

– metodę naświetleniową – polega ona na naświetlaniu zębów silnym niebieskim światłem. Zabieg może być wykonany jedynie u stomatologa. Polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu, który pod wpływem niebieskiego promieniowania znacznie rozjaśnia zęby. Uzyskany tą metodą efekt jest zdecydowanie najlepszy z pośród wyżej wymienionych. Metoda ta jest w stanie rozjaśnić zęby nawet o 8 tonów i utrzymywać się przez bardzo długi czas, a przy tym jest całkowicie bezbolesna i trwa zaledwie 15 minut.

Wybielanie zębów jest w pełni bezpieczne dla zdrowia i bezbolesne. Efekty, które przynosi taki zabieg są bezcenne. Możliwość szczerego i nieskrępowanego uśmiechu docenią tylko ci, którzy wcześniej nie mogli sobie na niego pozwolić.

 

Artykuł powstał we współpracy z www.annadentalclinic.com