Sprężynowy czy piankowy? Wybieramy materac sypialniany

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Mądre głowy przeprowadziły niegdyś badania, wedle których przeciętny człowiek w ciągu swojego życia prawie jedną trzecią czasu spędza na śnie. I już ten fakt powinien zmobilizować nas do tego, byśmy zapewnili sobie możliwie jak najzdrowszy sen. Elementarną kwestią związaną z tym zagadnieniem jest wybór odpowiedniego materaca, wszak to materac jest materią, z którą podczas snu stykamy się bezpośrednio. W niniejszym wpisie spróbujemy porównać materace: piankowe i sprężynowe.

Po pierwsze: cena

To chyba jedno z najważniejszych kryteriów sprawiających, że materace sprężynowe wciąż cieszą się olbrzymią popularnością. W większości przypadków zakup materaca sprężynowego to inwestycja wymagająca mniejszego nakładu finansowego niż w przypadku materaców piankowych. Dlatego w tym przypadku, biorąc pod uwagę ogół, punkt przyznajemy materacom sprężynowym. Tyle tylko, że cena w przypadku materaców nie jest kwestią najistotniejszą, wszak wszystko rozbija się przecież o…

Po drugie: …komfort użytkowania

Jeśli wierzyć specjalistom, odpowiedni wybór materaca to rzecz kluczowa, jeśli idzie o komfort snu. Przekładając to na liczby – gdyby szanse na doskonały komfort snu dało się podzielić procentowo, od odpowiedniego materaca zależałoby aż siedemdziesiąt procent.

Tutaj punkt dla materacy piankowych. Po pierwsze dlatego, że pianka jak gdyby „współgra” z ciałem osoby leżącej na materacu, dostosowując się do niego. Po drugie – pianka jako taka jest bezwonna, nie zatrzymuje wilgoci, ponadto doskonale sprawdza się w przypadku osób cierpiących na różnego rodzaju alergie. Wszystko to sprawia, że materace piankowe tak chętnie wykorzystywane są w łóżkach ortopedycznych i rehabilitacyjnych.

Po trzecie: trwałość

W przypadku materaców sprężynowych mówi się o utracie nawet szesnastu procent elastyczności w ciągu pierwszego roku użytkowania. Poza tym znajdujące się wewnątrz sprężyny bardzo często ulegają mechanicznym uszkodzeniom (na przykład wyginanie się), a po pewnym czasie powierzchnia materaca może przestać powracać do pierwotnego stanu po ustąpieniu nacisku, co wpływa negatywnie na komfort snu. Ponadto, aby zapewnić równomierne zużycie, materace sprężynowe należy przewracać na drugą stronę średnio co trzy miesiące (problem ten nie dotyczy materaców piankowych). Wysokiej jakości materace sprężynowe powinno zmieniać się raz na dziesięć lat, z kolei wysokojakościowe materace piankowe są w stanie służyć komfortowo nawet drugie tyle. Dlatego punkt ostatecznie ląduje przy materacach piankowych.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *