Uznaje się, że jeśli po roku regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji kobieta nie zachodzi w ciążę, to są podstawy do badań w kierunku diagnostyki i leczenia niepłodności. Zanim jednak wpadniesz w panikę z tego powodu, warto na etapie planowania dziecka, zwrócić szczególną uwagę na codzienne nawyki i przyzwyczajenia. Wcześniejsza profilaktyka może znacznie ułatwić poczęcie dziecka.
Table of Contents
ToggleDostarczaj organizmowi cenne składniki diety
To, co jemy, nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie, a tym samym sprawne funkcjonowanie organizmu. Dbanie o dobrze zbilansowaną dietę to podstawa dla dobrej kondycji ciała, co ma wpływ także na nasze zdolności do reprodukcji. Niektóre ze składników odżywczych wykazują się działaniem, które może zwiększyć szanse na pojawienie się potomstwa, a należą do nich m.in.: witaminy A, B, C E, nienasycone kwasy tłuszczowe, cynk, żelazo i kwas foliowy. Można je dostarczać wraz z pożywieniem (jedząc na przykład warzywa liściaste, owoce, ryby, orzechy, rośliny strączkowe, jaja, nabiał, natkę pietruszki, koperek). Cenne witaminy i minerały można znaleźć także w suplementach opracowanych specjalnie dla osób starających się o dziecko. Mężczyźni mogą sięgnąć na przykład po FertilMan Plus, który poprawia jakość nasienia.
Nie bagatelizuj roli odpoczynku
Bezpłodność została zaklasyfikowana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną, u której podłoża leży m.in. stres. Współczesne tempo życia odbija się niekorzystnie na zdolności do prokreacji zarówno kobiet (ponieważ może rozregulować cykl miesiączkowy), jak i mężczyzn (może obniżyć jakość nasienia). Widać więc, jak ważna jest umiejętność odpoczynku od codziennej gonitwy. Warto przy tym podkreślić pozytywny wpływ aktywnego spędzenia wolnego czasu na nasz organizm, również w kontekście płodności.
Odstaw używki
Kolejnym ważnym krokiem w planowaniu poczęcia dziecka, jest odstawienie używek. Badania wskazują, że alkohol, papierosy i narkotyki znacznie obniżają płodność. Przykładowo, nadużywanie alkoholu wśród mężczyzn prowadzi do zaburzeń erekcji i pogorszenia jakości nasienia.
Kolejne nieudane próby poczęcia dziecka mogą być dla pary demotywujące, jednak warto zachować spokój. Oskarżenia i negatywne emocje między partnerami na pewno nie pomogą – lepiej okazać sobie zrozumienie i wsparcie, aby rozpaczliwe starania o dziecko nie stały się czymś dominującym nad związkiem.