Motyw niepełnosprawności od dawna jest bardzo chętnie eksploatowany przez scenarzystów i reżyserów. To skłoniło mnie do przygotowania subiektywnej listy pięciu filmów w szczególny sposób realizującej ów motyw. Oczywiście jest to lista bardzo okrojona, bo produkcji filmowych opowiadających o niepełnosprawności w ten czy inny sposób są dziesiątki, jeśli nie setki. Tak czy inaczej zapraszam do zapoznania się z zestawieniem.
1. „Nietykalni”, reż. Olivier Nakache, Eric Toledano, Francja 2011.
Słodko-kwaśna historia z dużą dawką humoru, także tego w czarnym wydaniu. Sparaliżowany milioner zatrudnia byłego więźnia Drissa (w tej roli fenomenalny Omar Sy) w charakterze osobistego opiekuna. Dla obu mężczyzn jest pewien punkt zwrotny, pozwalający zrewidować spojrzenie na dotychczasowe życie.
Z filmami dotykającymi motywu niepełnosprawności często jest tak, że silą się na niepotrzebny patos, przez co wręcz duszą się od ciężaru podejmowanej tematyki. W „Nietykalnych” tego nie uświadczycie. Film jest nadzwyczaj lekki, choć w żaden sposób nie infantylny. Zdecydowanie pozycja godna polecenia dla każdego.
2. „Kolekcjoner Kości”, reż. Phillip Noyce, USA 1999.
Znakomita adaptacja powieści Jeffery’ego Deavera pod tym samym tytułem. Jest to historia sparaliżowanego od szyi w dół detektywa, który mimo ograniczeń wynikających z niepełnosprawności i trawiącej umysł depresji pomaga policji w schwytaniu seryjnego mordercy.
Niepełnosprawność w „Kolekcjonerze Kości” jest co prawda wyłącznie punktem wyjścia dla większej historii, niemniej została pokazana bardzo wiarygodnie. Co by nie powiedzieć o tym filmie, jest to po prostu znakomity thriller kryminalny.
3. „Zapach kobiety”, reż. Martin Brest, USA 1992.
Jedna z najlepszych ról wielkiego Ala Pacino. Aktor wcielił się w rolę zgorzkniałego niewidomego Franka Slade’a, byłego wojskowego, który w wyniku niepełnosprawności traci chęci do życia. Pewnego dnia opieki nad emerytowanym oficerem podejmuje się młody chłopak Charlie Simms. Charlie nie spodziewa się, co czeka go ze strony nowego podopiecznego. Ten z kolei zarządza spontaniczną podróż do Nowego Jorku, która na zawsze odmieni młodego maturzysty.
4. „Lot nad kukułczym gniazdem”, reż. Milos Forman, USA 1975.
Znakomita i na swój sposób przerażająca historia, opowiadająca o tym, jak cienka i subtelna jest granica między ludźmi zdrowymi i zdrowymi psychicznie. Film powstał w oparciu o powieść Kena Keseya pod tym samym tytułem, a główna rola Jacka Nicholsona do dzisiaj jest uznawana za jedną z najbardziej kultowych ról w historii kina.
5. „Chce się żyć”, reż. Maciej Pieprzyca, Polska 2013.
Na koniec zestawienia rodzimy akcent. Jak dotąd chyba najlepsza rola uzdolnionego Dawida Ogrodnika, który wcielił się w chorego na porażenie mózgowe Mateusza. Mateusz, skreślony przez społeczeństwo ze względu na swoją niepełnosprawność, walczy o względnie normalne, godne życie. Polecam!
współpraca: Lift Plus