Substancje zapachowe w kosmetykach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Substancje zapachowe w kosmetykach

Substancje zapachowe w kosmetykach. Dlaczego warto skorzystać z kosmetyków naturalnych? Związki zapachowe zawarte w kosmetykach to jedne z najczęściej wywołujących alergię substancji, jakie można znaleźć w preparatach tego typu. Dowiedz się, jak w łatwy sposób ochronić swoją skórę!

 

Zapach: niekonieczny, ale przyjemny

Substancje zapachowe w kosmetyce należą do grona tych składników, które nie posiadają w zasadzie żadnej wartości praktycznej. Innymi słowy: niezależnie od tego, czy dany kosmetyk posiada w swoim składzie domieszkę substancji zapachowych czy też nie, i tak działa jak powinien, jednocześnie nie tracąc swoich właściwości. Zarówno naturalne substancje zapachowe w kosmetykach, jak również te pochodzenia sztucznego, mają na celu jedynie zwiększenie przyjemności dawanej przez użytkowanie produktu.

Syntetyki szkodzą!

Trzeba jednak pamiętać o tym, że w przypadku większości obecnych na rynku kosmetyków, używane w nich substancje zapachowe są najczęściej pochodzenia syntetycznego. Wynika to z prostej zależności: naturalne zapachy i aromaty są po prostu zbyt drogie, by stosowanie ich w masowo wyrabianych preparatach posiadało jakikolwiek ekonomiczny sens. Tego typu „syntetyki”, chociaż w znakomitej większości przypadków nie są groźne dla zdrowia (przy umiarkowanych stosowaniu), to jednak mogą powodować szereg zmian w organizmie – cierpi na nich przede wszystkim skóra.

Bioakumulacja substancji syntetycznych

Szkodliwość substancji syntetycznych objawia się przede wszystkim w reakcjach alergicznych, które mogą wystąpić w przypadku co bardziej wrażliwej skóry. Dodatkowo pamiętać należy o tym, że zapachy pochodzenia sztucznego są magazynowane przez organizm w procesie bioakumulacji. Oznacza to, że znajdują się w komórkach organizmu nawet wtedy, gdy przestaniemy z nich korzystać. Zjawisko to może mieć szczególnie negatywne znaczenie w przypadku karmiących matek, które wraz z mlekiem przekazują dziecku nagromadzone toksyny.

Substancje zapachowe w kosmetykach
Substancje zapachowe w kosmetykach

Postaw na profilaktykę

Najlepszym rozwiązaniem jest – jak to często bywa – profilaktyka. Przed zakupem warto spojrzeć na listę składników danego produktu: na każdym opakowaniu producent zobowiązany jest przedstawić listę potencjalnych zagrożeń alergicznych. Gdy dobieramy odpowiednie dla swojego typu skóry kosmetyki, dobrze będzie prześwietlić skład danego preparatu, dzięki czemu nie tylko łatwiej będzie znaleźć ten najodpowiedniejszy, ale również w dokładniejszy sposób poznamy charakterystykę naszego organizmu. Może to mieć niebagatelne znaczenie podczas zakupu kolejnych kosmetyków.

Naturalny skład, naturalne zdrowie

Uczulenia powodowanego przez kosmetyki, w których składzie znajdują się substancje syntetyczne można w łatwy sposób uniknąć stosując preparaty o składzie wyłącznie naturalnym. Należą do nich przede wszystkim kosmetyki organiczne, które albo w ogóle nie zawierają domieszek zapachowych, albo zapach został w nich osiągnięty za pomocą składników naturalnych. Najczęściej stosowanymi składnikami zapachowymi pochodzenia naturalnego są przede wszystkim olejki eteryczne, zarówno pochodzenia roślinnego, jak również zwierzęcego. W przypadku coraz popularniejszych kosmetyków wegańskich zapachy mogą pochodzić wyłącznie z ekstraktów i preparatów otrzymywanych z roślin.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.