Jesień i zima to pory roku, które nie sprzyjają zdrowiu skóry. Na skutek ogrzewania budynków dochodzi bowiem do spadku poziomu wilgotności powietrza i nasilenia problemu smogu, co ma negatywny wpływ na funkcjonowanie naszych organizmów.
Pieczenie, przebarwienia, zmarszczki…
W smogu zawarte są między innymi pyły zawieszone, które mogą stać się nośnikiem dla toksycznych substancji, w tym metali ciężkich i dioksyn, jak również wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dwutlenek siarki i tlenki azotu. Zanieczyszczenia te osadzają się na powierzchni skóry, uniemożliwiając jej oddychanie, a także niszczą barierę ochronną, przez co skóra staje się bardziej podatna na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. W rezultacie pojawiają się podrażnienia i pokrzywka. Dwutlenek azotu stanowi natomiast przyczynę tworzenia się ciemnych plam, zlokalizowanych przede wszystkim na przedramionach oraz zewnętrznej stronie dłoni. Przeprowadzone badania potwierdziły, że skóra osób żyjących na zanieczyszczonych terenach ma gorszą kondycję niż tych, które mieszkają na obszarze charakteryzującym się dobrą jakością powietrza. Nie pozostaje to bez wpływu na tempo starzenia się skóry. Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu są jednym z czynników wywołujących stres oksydacyjny, który skutkuje poszarzeniem i szorstkością skóry, powstawaniem wyprysków i przebarawień, a w kolejnym etapie przedwczesnym tworzeniem się zmarszczek. Niekorzystne objawy nasilają się na skutek wysuszenia powietrza, którego główną przyczyną jest ogrzewanie. Prawidłowa wilgotność wynosi 40-60%, podczas gdy w wielu domach i biurach w sezonie grzewczym spada ona poniżej 20%. Dermatolodzy nieustannie przypominają o tym, że zachowanie skóry w dobrej kondycji jest niemożliwe bez zapewnienia jej odpowiedniego nawilżenia. Suche powietrza sprawia, że skóra jest zaczerwieniona, piecze i łuszczy się. To dlatego w sezonie jesienno-zimowym wiele osób musi sięgać po kosmetyki zawierające witaminę A i E, aminokwasy egzogenne, kwas hialuronowy oraz inne składniki, które są szczególnie ważne dla zdrowia skóry. Zdarza się jednak, że takie działania są niewystarczające i mimo stosowania najlepszych preparatów problemy skórne nie znikają.
Choroby wirusowe, schorzenia układu oddechowego i nowotwory
Walka z suchym i zanieczyszczonym powietrzem jest ważna nie tylko ze względu na skórę, ponieważ przyczynia się ono także do wielu innych komplikacji zdrowotnych. Suche powietrze wysusza śluzówkę nosa, przez co przestaje ona prawidłowo spełniać swoją funkcję, jaką jest zapobieganie przedostawaniu się do organizmu bakterii i wirusów. W rezultacie zwiększa się częstotliwość występowania przeziębień i chorób wirusowych. Niska wilgotność powietrza jest także przyczyną uczucia suchości w gardle, kaszlu i trudności z oddychaniem. Jeszcze gorsze skutki mogą przynieść zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, zwłaszcza pyły zawieszone, które przedostają się do układu oddechowego i krwionośnego, wywołują stany zapalne, a nawet choroby nowotworowe i zawały. Właściwości karcynogenne wykazują również niektóre wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, takie jak benzen i benzopiren.
Efektywne nawilżanie i oczyszczanie powietrza
Najlepszym sposobem na ochronę swojej skóry i zdrowia jest poprawa wilgotności powietrza i oczyszczenie go ze smogu. Można to zrobić przy pomoc urządzenia łączącego w sobie funkcje nawilżacza i oczyszczacza powietrza. W wyborze najlepszego z nich pewnością pomoże ranking oczyszczaczy powietrza, który udostępnia serwis www.ranking-oczyszczaczy.pl. Producenci wykorzystują obecnie różne rodzaje filtrów, ale najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi są filtry HEPA i węglowy. Pierwszy z nich eliminuje groźne pyły zawieszone, których cząsteczki są kilka a nawet kilkadziesiąt razy mniejsze od średnicy ludzkiego włosa. Drugi zawiera aktywny węgiel, który znalazł zastosowanie również w przemyśle kosmetycznym, ponieważ pochłania toksyny, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, rozjaśnia przebarwienia oraz pobudza proces odnowy komórek. Wiele urządzeń wyposażonych jest w czujniki zanieczyszczeń i wilgotności oraz tryb automatycznej pracy, tak więc intensywność oczyszczania i nawilżania dostosowywana jest do aktualnego stanu powietrza bez potrzeby samodzielnej zmiany ustawień. Czujnik wilgotności pozwala też uniknąć nadmiernego nawilżenia, które jest równie szkodliwe dla zdrowia jak suche powietrze. Urządzeniem, które łączy w sobie filtrację powietrza z funkcją nawilżenia jest oczyszczacz powietrza Sharp KC-A50EUW. Innym sposobem na walkę z przesuszeniem jest regularne wietrzenie pomieszczeń, ale skutek uboczny tego procesu to napływ zanieczyszczeń z otoczenia, tak więc po przewietrzeniu zaleca się uruchomienie oczyszczacza. Nie bez znaczenia jest fakt, że oczyszczacze wyposażone w odpowiednie filtry wyłapują alergeny takie jak sierść, pyłki czy kurz, dlatego zapobiegają reakcjom uczuleniowym i astmie. Na zakończenie warto przypomnieć o tym, że skóra potrzebuje nawilżenia zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz, dlatego nawilżanie powietrza powinno być połączone z przyjmowaniem odpowiedniej ilości płynów.