Witamina D wpływa przede wszystkim działa na gospodarkę wapniowo – fosforową w organizmie człowieka, co ma znaczenie dla prawidłowej budowy kości i zębów, jednak jej niedobory dają skutki często kojarzone z innymi schorzeniami czy chorobami.
Jakie są objawy niedoboru witaminy D?
Niedobory to przede wszystkim spadek ogólnej odporności. Może wystąpić ciągły brak apetytu, różne choroby przyzębia, częste biegunki, bezsenność i zaburzenia widzenia. Przede wszystkim jednak występują bóle kostno stawowe o różnym nasileniu. Poziom witaminy D mierzy się zawartością procentową w surowicy krwi. Normy przedstawiają się następująco: od zera do 19 procent, stan ma nazwę drastycznego niedoboru, od 20 do 29 procent to ilość wystarczająca, a od 30 do 100 przyjmowana jest za prawidłową. Powyżej 100 procent mówi się o potencjalnej toksyczności, jednak nie ma wiele przykładów na toksyczność tego poziomu.
Niedobór w okresie niemowlęcym przyczynia się do krzywicy a braki w życiu dorosłym sprzyjają powstaniu wielu chorób i nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu kostnego. Przykładem może być osteoporoza.
Niestety, zdecydowana większość populacji ma niedobory witaminy D, dlatego w wielu przypadkach potrzebna jest dodatkowa suplementacja.
W jaki sposób zwiększyć poziom witaminy D ?
Zazwyczaj suplementy dotyczą witaminy D3. Preparaty zaczynają się od dawki 1000 j.m. która była przez wiele lat uważana za wystarczającą i bezpieczną. Potem okazało się, że witamina D jest wyjątkowo trudno absorbowalna z suplementów i większość ludzi nie osiąga nawet dwucyfrowego poziomu procentowego. Aktualnie lekarze przepisują nawet 4000 j.m. dziennie, łącząc witaminę D3 z witaminą K, która ma dobry wpływ na jej absorbowanie przez organizm. Powstały nawet gotowe preparaty łączące te dwie witaminy w optymalnych proporcjach. Niestety nadal witamina słabo się wchłania. Najnowsze badania skupione są na powodach tego stanu rzeczy. Wysunięto nawet popartą badaniami tezę, że za trudności z absorbowaniem odpowiada między innymi otyłość brzuszna.
Jednak najlepszym sposobem na pozyskanie dla siebie witaminy D jest regularna ekspozycja na promienie słoneczne. Niestety często to również nie daje pożądanego efektu. Po pierwsze lato w naszym klimacie nie zawsze w stu procentach jest słoneczne. Po drugie reakcja powstawania witaminy D przebiega w płytszych warstwach naskórka. Dlatego po ekspozycji na słońce wskazane jest przez dobę nie zmywać nasłonecznionego naskórka. Powiedzmy sobie szczerze, nie każdy jest w stanie żyć bez codziennego prysznica. Do tego dochodzą mocne kosmetyki myjące, które bezpardonowo rozprawiają się z warstwą tłuszczowo – lipidową naskórka. Efekt niweczy wszelkie starania.
Czasem pojawia się problem typu: Witamina D – czy stosować latem? Otóż do zaabsorbowania wystarczającej ilości witaminy D z kąpieli słonecznej, wystarczy tylko około 20 minut codziennego opalania. Nie spowoduje to oparzeń, jednak prawdą jest, że nie zawsze jest na to czas czy możliwość, nie zawsze też jest odpowiednia pogoda. Dlatego też suplementacja witaminą D latem czasem jest konieczna. Nie zawsze jest to ta sama dawka co zimą, jednak warto dodatkowo ją przyjąć. Zwłaszcza, że bardzo rzadko zdarza się jej przedawkowanie.
Warto też zaznaczyć, że wszelkie dawki powinny być ustalane przez lekarza, po zrobieniu stosownych badań na zawartość witaminy w surowicy.
Artykuł powstał we współpracy z apteką internetową NowaFarmacja.pl |