Suplementy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Suplementy – w ostatnich latach zapanował na nie prawdziwy „boom”. Bardzo wielu z nas, niezależnie od stanu zdrowia, zażywa jakieś suplementy. Często wydajemy na nie niemałe sumy, dlatego warto przyjrzeć się temu, co to jest, czy warto je zażywać, kto powinien, a kto nie powinien po nie sięgać? Czym zatem są suplementy?


Suplementy to środki pochodzenia roślinnego oraz związki chemiczne, bogate w różnorodne substancje odżywcze, składniki mineralne oraz witaminy, które nie są lekami, w świetle prawa. W praktyce jednak wiele z nich może wspomagać leczenie niektórych schorzeń. Trzeba jednak również jasno powiedzieć, że niewłaściwie stosowane, mogą szkodzić! Dlatego najbezpieczniej jest je stosować po konsultacji z lekarzem, który wybierze te najwłaściwsze dla nas.

A konkurencja na rynku jest ogromna. Co roku na rynek wprowadza się niemal 3000 nowych preparatów. Dzieje się tak ze względu na dużo łagodniejsze, w stosunku do leków, przepisy. Po pierwsze dla suplementów nie wymaga się badań klinicznych, co znacznie obniża koszt ich produkcji. Po drugie wystarczy zgłosić Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu jedynie skład produktu. Ta informacja jest bardzo korzystna dla producentów. U nas – konsumentów powinna jednak wzbudzić pewien niepokój i nieufność.

Warto wiedzieć, że suplementy można przedawkować, a jak wiadomo w tej kwestii nadmiar może być równie szkodliwy co niedobór.

  • Czy i po co stosować suplementy?

Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Znów należy odwołać się tu do lekarskiej wiedzy i doświadczenia. Rozsądek podpowiada, że to lekarz powinien decydować czy suplementacja w ogóle jest nam potrzebna. Może to ocenić na podstawie wyników badań oraz naszego ogólnego stanu zdrowia. Również tylko lekarz może ocenić, czy suplementy nie zaszkodzą osobie zażywającej już jakieś leki oraz czy nadmiar określonego składnika nie wyeliminuje innych.

  • Kto powinien zażywać suplementy?

W zasadzie do zabezpieczenia wszelkich potrzeb naszego organizmu powinna wystarczyć pełnowartościowa i zbilansowana dieta. W praktyce jednak wiele osób takiej diety nie stosuje. Powodów jest wiele: problemy zdrowotne, brak systematyczności, pośpiech, stres, złe nawyki. Dlatego po suplementy powinny sięgnąć właśnie osoby, które z jakiegokolwiek powodu stosują dietę eliminacyjną. Tak dzieje się w przypadku przewlekłych chorób, ale również u osób odchudzających się oraz szczególnie narażonych na stres. W każdym przypadku jednak suplementacja powinna być skonsultowana z lekarzem.

Warto wiedzieć, że suplementy można przedawkować, a jak wiadomo w tej kwestii nadmiar może być równie szkodliwy co niedobór.  Powinniśmy pamiętać, że suplementy to nie jedyne źródło składników odżywczych. Mamy je również w tym, co jemy i pijemy, dlatego to właśnie lekarz powinien zalecać dawki suplementów, uwzględniając również naszą dietę oraz ogólnie rozumiany styl życia.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

1 thought on “Suplementy

  1. Hi there! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
    There’s a lot of folks that I think would really
    enjoy your content. Please let me know. Thanks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *