Obecnie większość osób pracujących spędza przynajmniej osiem godzin dziennie w pomieszczeniach klimatyzowanych. Nowoczesne biura są bowiem często usytuowane w ogromnych biurowcach bez możliwości otworzenia okna i przewietrzenia. Klimatyzatory mają za zadanie zapewnienie optymalnej temperatury do pracy oraz są stosunkowo niedrogą formą ogrzewania pomieszczeń. Wszystko to sprawia, że niemal każdy pracownik korporacji ma zapewnione nie tylko komfortowe warunki pracy, ale jest także narażony na szkodliwe działanie klimatyzacji.
Table of Contents
ToggleKaszel – prawdziwa zmora pracowników korporacji
Warto wiedzieć, że choć praca w biurze uchodzi za bezpieczną i nie niosącą ze sobą ryzyka uszczerbku na zdrowiu, to częste bóle pleców, ciągle piekące oczy oraz zespół cieśni nadgarstka są dolegliwościami, które na stałe weszły do repertuaru korporacyjnego narzekania. Poza wymienionymi niedogodnościami, częstym problemem osób pracujących w pomieszczeniach klimatyzowanych jest kaszel. Uciążliwie odchrząkiwanie i drapanie w gardle dokuczają większości pracowników korporacji. Ponadto kaszel, który pojawia się u osób często przebywających w klimatyzowanych biurach, jest trudny do wyleczenia i niechętnie ustępuje.
Przyczyny kaszlu u osób pracujących w pomieszczeniach klimatyzowanych
Powszechnie wiadomo, że klimatyzacja bywa zbawienna podczas letnich upałów, jednak często przebywanie w pomieszczeniach, w których jest zainstalowana, może być wręcz szkodliwe dla zdrowia. Odpowiadają za to nie tylko duże amplitudy temperatury pomiędzy biurem a dworem, ale także suche powietrze przyczyniające się do wysychanie śluzówek dróg oddechowych. Nadmierne wysuszenie błon śluzowych układu oddechowego jest bezpośrednią przyczyną kaszlu, ponieważ delikatna powłoka gardła i oskrzeli jest wówczas szczególnie wrażliwa i ulega mikrouszkodzeniom. To z kolei sprawia, że drogi oddechowe są szczególnie wrażliwe na czynniki zewnętrzne takie jak np. kurz, którego także nie brakuje w pomieszczeniach klimatyzowanych. Współczesne klimatyzatory zostały skonstruowane tak, by świetnie filtrować powietrze, jednak rzeczywistość zdecydowanie odbiega od doskonałości. Przewody klimatyzacyjne, mimo że są często czyszczone, zapychają się i nie gwarantują pełnej wymiany powietrza. Tym samym w powietrzu korporacyjnym grasują wirusy, bakterie, roztocza i kurz, które doskonale rozwijają się w drogach oddechowych pracowników, powodując kaszel.
Co robić, gdy kaszel często dokucza?
Osoby, które są narażone na szkodliwe działanie klimatyzatorów, powinny zadbać przede wszystkim o odpowiednie nawilżenie dróg oddechowych, co zmniejszy ryzyko wystąpienia kaszlu. Każdy, komu dokucza drapanie lub suchość w gardle powinien więc pamiętać o tym, by mieć w zasięgu ręki wodę. Warto dodać do niej miodu i cytryny, które działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a dodatkowo świetnie nawilżają błony śluzowe układu oddechowego. Ponadto lekarze polecają wychodzenie z biura w czasie przerw. Kilka minut na świeżym powietrzu pozwoli odpocząć płucom i oskrzelom od powietrza płynącego z klimatyzatora.
Syrop na kaszel – ulga w biurowych dolegliwościach
Syrop na kaszel mokry to kolejny sposób radzenia sobie z uciążliwą dolegliwością pracowników biurowych. Pomoże poradzić sobie z uciążliwym odchrząkiwaniem i pokasływaniem. Osoby, które często kaszlą i czują, że w ich drogach oddechowych gromadzi się wydzielina, powinny zadbać o to, by na ich biurku na stałe zagościł syrop na kaszel mokry (zobacz: http://www.mucosolvan.pl/asortiment_produktow_mucosolvan/syrop_mucosolvan.html). Preparat pomoże w odkrztuszaniu i oczyszczaniu układu oddechowego, a także nawilży śluzówki, przynosząc ulgę kaszlącemu.
Kaszel jest prawdziwą zmorą pracowników dużych firm, których biura są usytuowane w klimatyzowanych budynkach. Pracownicy korporacji skarżą się również na wysuszone śluzówki nosa oraz na suchość oczu. Narzekają także na suchą skórę. Wszystkie te dolegliwości są związane z powietrzem płynących z klimatyzatorów, dlatego warto im przeciwdziałać, nawilżając skórę i błony śluzowe. Pomogą w tym kremy, krople do oczu oraz syrop na kaszel.