Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez wypicia filiżanki, bądź kubka gorącej kawy. W domu lub w pracy najczęściej pijamy kawę sypaną, rozpuszczalną lub z ekspresu. Gdy mamy jednak czas i ochotę wyjść do dobrej kawiarni, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że spotkamy tam profesjonalnego baristę.
W ciągu ostatnich lat spore powodzenie zyskały ekspresy na kapsułki nespresso. Dzięki zastosowanej technologii można w krótkim czasie napić się dobrej, gorącej kawy. Bogata oferta kapsułek nespresso z pewnością zadowoli wiele osób. Gdy jednak planujemy otworzyć dobrą kawiarnię, to wtedy jedynym z ważniejszych członków naszego personelu powinien stać się profesjonalny barista. Warto również pamiętać o profesjonalnej obsłudze księgowej. Niezależnie od tego jaki prowadzisz biznes, to oferty najlepszych firm zajmujących się księgowością z terenu Warszawy i okolic znajdziesz w Internecie wpisując do wyszukiwarki frazę obsługa księgowa warszawa.
Barista, to inne określenie kawiarza, czyli osoby zajmującej się zawodowo dobieraniem, parzeniem i podawaniem kawy. Praktycznie więc, każda osoba pracująca w kawiarni, restauracji, czy innym lokalu gastronomicznym, która korzysta z ekspresu do kawy w celu jej przygotowania, powinna nosić takie miano. Mianem baristy powinno się jednak określać osoby odpowiednio przeszkolone do tej funkcji, posiadające dużą wiedzę na temat gatunków kaw i znające się na złożonych procesach jej parzenia i podawania.
Do pracy baristy przygotowują szkolenia prowadzone przez dostawców kawy. W kawiarniach sieciowych odpowiedzialni za to są etatowi trenerzy. Trudno jednak po takim kursie być już ekspertem w tej dziedzinie. Pogłębianie wiedzy i zdobywanie umiejętności odbywa się najczęściej na zasadzie wymiany doświadczeń zdobytych przez kolegów po fachu. Barista powinien być dla klienta przewodnikiem po świecie kawy, dlatego powinien orientować się w pochodzeniu kawy, sposobie jej palenia, składzie mieszanki – jeżeli taką serwuje, oraz posiadać wiedzę o właściwościach smakowych i aromatycznych kawy. Doskonałą okazją do doskonalenia swoich umiejętności są przygotowania i udział w zawodach baristów.
Mimo wszystko, amatorzy małej czarnej skarżą się, że ten zawód jest w Polsce ciągle niedoceniany, zarówno przez konsumentów, jak i pracodawców. Do parzenia kawy nie dokłada się należytej staranności (brudny ekspres), a właściciele kawiarni, chociaż inwestują duże pieniądze w zakup akcesoriów i kaw dobrego gatunku, to jednak nie dbają o solidne przeszkolenie i ciągły rozwój osób odpowiedzialnych za jej przyrządzanie. Dobrych baristów trudno spotkać w kawiarniach nie będących kawiarniami sieciowymi. Te kawiarnie wypracowały własny program szkolenia i działają według procedur opisujących każdy aspekt pracy baristy. Stosują również system motywacji pracowników.