Nikt z nas nie jest w stanie zatrzymać biegnącego czasu. Nikt jeszcze nie wymyślił cudowniej pigułki młodości tak więc starość jest nieodzowną częścią naszego życia. Model rodziny wielopokoleniowej odchodzi do lamusa. Coraz więcej starszych osób zostaje samych, ich dzieci mieszkają w innych miastach, a nawet za granicą.
Table of Contents
ToggleZ duchem czasu
Świat pełen postępu próbuje wyjść naprzeciw samotnym seniorom. Oprócz wachlarza tradycyjnej opieki, na rynku zaczyna pojawiać się nowoczesna forma zapewnienia bezpieczeństwa ludziom starszym. Takim przedsięwzięciem jest teleopieka. Dzięki niej mieszkająca daleko rodzina może monitorować stan zdrowia swoich najbliższych i mieć pewność, że w razie potrzeby szybko dotrze do nich pomoc.
Obawy
Seniorzy niejednokrotnie obawiają się takiej formy opieki. Boją się, że będą podsłuchiwani lub nadmiernie kontrolowani. Jednak opieka senioralna wchodzi w życie dopiero po świadomym uruchomieniu systemu alarmowego i nic nie dzieje się wbrew woli podopiecznego. W społeczeństwie, które bez wątpienia starzeje się, wszelkie formy zwiększające poczucie bezpieczeństwa i przyspieszające pomoc niejednokrotnie ratującą życie lub zdrowie, stają się niezbędne. Warto to dostrzec i skorzystać z teleopieki pozwalając osobom starszym na pozostanie w swoich rodzinnych domach.
Jak to działa?
Zacznijmy od tego, że największa ilość wypadków, które zdarzają się seniorom to upadki. W wielu przypadkach osoby starsze nie mają siły wstać, co oznacza, że nie są w stanie zadzwonić po pomoc. Niektórzy w wyniku stresu, nie potrafią wybrać numeru telefonu do służb ratunkowych. Stąd właśnie pomysł teleopieki, której system działania jest niezwykle prosty. W domu osoby starszej montuje się w pobliżu telefonu stacjonarnego transmiter, dzięki któremu można odbywać rozmowy telefoniczne bez podnoszenia słuchawki czy wykręcania numeru. W chwili gdy dzieje się coś niepokojącego senior naciska przycisk umieszczony na zegarku lub wisiorku. Żadne z takich zgłoszeń nie jest anonimowe, dlatego operator od razu wie dokąd trzeba skierować pomoc. Zadaniem teleopiekuna jest również poinformowanie o zdarzeniu najbliższej rodziny.
Taki system opieki jest bezobsługowy i bezawaryjny (np. teleopieka.com.pl). Transmitera nie trzeba ładować, a przycisk alarmowy jest wodoodporny. W Polsce taką usługę opłaca się tak jak abonament telefoniczny, w niektórych krajach jest to finansowane przez rząd. W naszym kraju niektóre samorządy również finansują usługę teleopieki, gdyż oczywiste jest, że nie wszystkich emerytów stać na dodatkowe comiesięczne koszty.
Nie da się ukryć, że taka forma opieki senioralnej ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim daje większe poczucie bezpieczeństwa zarówno osobom starszym jak i ich rodzinom. Poza tym pozwala seniorom spędzić starość w swoich domach, a nie senioralnych domach opieki. Dzięki występowaniu podopiecznych w specjalnej bazie, dużo szybciej dociera do nich potrzebna w danej chwili pomoc.
Rynek teleopieki niewątpliwie rozrasta się w szybkim tempie ze względu na duże zapotrzebowanie. W chwili obecnej istnieją już systemy przywoływania i monitorowania funkcji życiowych. Bardzo pomocne są urządzenia przypominające seniorom o wzięciu tabletek. Umieszczone w domach podopiecznych czujniki sterowane satelitarnie mogą przypominać, że przyszła pora na aktywność fizyczną lub odwrotnie na odpoczynek.
Jak widać system teleopieki może stać się bardzo pomocny w życiu starszych ludzi. Jednak nie należy zapominać, że nie jest on w stanie zastąpić lekarzy.