Trądzik młodzieńczy da się wyleczyć

Trądzik młodzieńczy da się wyleczyć

Okres dorastania to zazwyczaj trudny okres w życiu młodych ludzi i ich rodziców. Buzujące hormony, zmiany w wyglądzie, dojrzewanie płciowe i psychiczne budzą zazwyczaj u dzieci strach i często są powodem licznych problemów wychowawczych. U wielu nastolatków pojawia się także wróg numer jeden – trądzik młodzieńczy. Statystycznie, pytanie „jak się pozbyć trądziku” zaprząta głowę 90% nastolatków.

Im szybciej, tym lepiej

Oczywiście trądzik bywa dokuczliwy w każdym wieku (nie omija on bowiem także i dorosłych), jednak trądzik u nastolatków bywa wyjątkowo kłopotliwy. Ropne wypryski, zaczerwienienia oraz blizny potrądzikowe nie dodają uroku. Sprawę pogarszają zazwyczaj rówieśnicy – młodzież potrafi być wyjątkowo złośliwa i nie skąpi krytycznych uwag. Nic więc dziwnego w tym, że okres pokwitania dla niektórych przebieg wyjątkowo traumatyczny.

Leczenie trądziku trzeba zacząć więc jak najszybciej, tym bardziej, że nie leczony może prowadzić do powstawania trudnych do usunięcia zbliznowaceń, przebarwień oraz nierówności na skórze. Tutaj nie wystarczą rady babć, które na wszelkie dolegliwości proponowały szare mydło (skądinąd specyfik sprawdzający się w wielu innych przypadkach) – wiedzę o tym, jak leczyć trądzik najlepiej czerpać od specjalistów.

Nie zaniedbuj pielęgnacji

U podstaw leczenia trądziku leży właściwa pielęgnacja zarówno twarzy, jak i całego ciała. Zapomnijmy o wysuszających mydłach i żelach do twarzy. Najlepiej postawić na łagodne preparaty antytrądzikowe, najlepiej takie o lekkim działaniu nawilżającym. Do codziennej pielęgnacji i nawilżania dobrze jest sięgnąć po lekkie kremu i emulsje nawilżające – szukać należy pośród kosmetyków niekomedogennych, a więc takich, które nie zawierają składników zatykających pory.

Przy ropnej postaci trądziku nie sprawdzą się także tradycyjne, mechaniczne peelingi do twarzy. Peelingi tego typu zaognią tylko problem i spowodują rozsianie zmian po całej twarzy, lepiej skorzystać z peelingów działających nieco łagodniej i delikatniej – znajdziemy je bez trudu w dziale z peelingami enzymatycznymi. Peelingi tego typu można też stosować nieco częściej.

Pomocne substancje

Codzienną pielęgnację warto również wspomóc nieco bardziej specjalistycznymi preparatami. Lekarze dermatolodzy oraz specjaliści z dziedziny kosmetologi wskazują najczęściej kilka substancji, które okazują się być bardzo pomocne w leczeniu trądziku młodzieńczego. No najczęściej wymienianych należą retinoidy, kwasy (takie jak kwas mlekowy, kwasy AHA lub też kwas glikolowy) a także nadtlenek benzoilu.

Po tę ostatnią substancję sięgnęli producenci żelu Aquaclin. Substancja ta wykazuje się dużą skutecznością w leczeniu młodzieńczej postaci trądziku i pomaga w zwalczaniu bakterii odpowiedzialnych za jego powstawanie (usuwa 94 % procent bakterii). Żel ten należy stosować raz lub dwa razy dziennie przez okres co najmniej sześciu tygodni (choć pierwsze efekty zauważalne są już po paru dniach).