Pojawia się niczym nieproszony gość. Wdziera się w nasze życie i próbuje zakłócić dotychczasowy spokój. W wieku, w którym jesteśmy święcie przekonani, że pryszcze, wągry i inne skórne przypadłości spotykają tylko dojrzewające nastolatki. Przeglądamy się w lustrze i przecieramy oczy ze zdumienia. Niestety to prawda, trądzik po trzydziestce to nie tylko nocny koszmar, ale problem wielu dojrzałych ludzi.
Table of Contents
ToggleGdzie? Co? Dlaczego?
Z łaciny pięknie brzmiące ‘rosacea’, w rzeczywistości nie wróży życia usłanego różami. Trądzik różowaty, bo o nim tu mowa, to dość uciążliwa i niestety przewlekła choroba skóry. Rumień, zaczerwienienia, wypryski pojawiające się w środkowej części twarzy, to zmora niejednego dojrzałego człowieka.
Rozróżniamy kilka odmian trądziku różowatego:
- rumieniową z teleangiektazjami – nagłe zaczerwienienie twarzy na skutek poszerzenia naczynek krwionośnych. Towarzyszy mu nieprzyjemne kłucie, swędzenie, uczucie szorstkości i złuszczania się skóry.
- grudkowo-krostkową – to rumień, który występuje na twarzy stale wraz z widocznymi grudkami i krostami.
- przerostowo-naciekową, oczną – oczy stają się nadwrażliwe na światło, towarzyszy im pieczenie, kłucie, wrażenie obecności ciała obcego. Często naczynia krwionośne wokół spojówek są poszerzone.
- odmianę guzowatą – skóra jest pogrubiała i szorstka. Pojawiają się guzki, powiększone pory i przerost tkanek.
Pojawienie się takiego rodzaju trądziku ma silny związek ze zbyt dużą produkcją łoju. Zdecydowanie częściej zmagają się z tym problemem kobiety. Niejednokrotnie osoby chore są obciążone genetycznie. Natomiast to nie jedyne przyczyny pojawienia się choroby. Zdecydowanie sprzyjają jej zaburzenia endokrynologiczne. Chorzy na nadciśnienie tętnicze bądź różnego rodzaju alergie również często zmagają się z trądzikiem różowatym. Nasz styl życia, a szczególnie odżywiania się ma ogromny wpływa na to się dzieje z naszą skórą na twarzy. Spożywanie alkoholu, picie kawy, korzystanie z sauny, stresujący tryb życia, ostre i pikantne przyprawy, wysiłek fizyczny. Wszystko to przyczynia się do powstawania zmian skórnych.
Pielęgnacja
Osoby cierpiące na trądzik różowaty powinny w sposób szczególny zadbać o swoją skórę. Wskazane jest przemywanie twarzy wodą letnią, używanie łagodnych preparatów o kwaśnym odczynie (ph mniejsze niż 7). Należy ograniczyć, a najlepiej zrezygnować ze stosowania toników i peelingów do twarzy.
Leczenie
Niewątpliwie każdy przypadek trądziku różowatego należy skonsultować z lekarzem. Leki dostępne w aptece są w większości na receptę. Leczenie może przebiegać dwutorowo, zewnętrznie i doustnie, w zależności od stopnia nasilenia trądziku. Kremy i maści zaczynamy stosować przy łagodnej postaci choroby. Na tym etapie świetnie sprawdzi się Skinoren Rosacea, (http://www.skinoren.pl/pl/tradzik-rozowaty/) krem na trądzik różowaty dostępny w aptekach, przeznaczony wyłącznie do skóry zaatakowanej trądzikiem. Jeśli zmiany są bardziej dokuczliwe i zaostrzone, należy włączyć leki doustne przepisane przez lekarza.
Nie wolno zapominać o tym jak ważna w przypadku trądziku różowatego jest profilaktyka. Zalecane jest unikanie czynników zaostrzających objawy choroby:
- długotrwałego przebywania na wietrze,
- wysokich i niskich temperatur,
- ograniczenie spożywania alkoholu i ostrych przypraw do minimum.