Trądzik zwykle uważany jest za chorobę skóry typową dla wieku młodzieńczego. Jednak coraz częściej zdarza się, że czas mija, rozchwiane hormony stabilizują się, a stan skóry wcale się nie poprawia… Niektórzy też zauważają u siebie objawy trądziku dopiero w dorosłym wieku, na przykład po 30. roku życia, mimo że nigdy wcześniej nie mieli szczególnych problemów z cerą.
Skąd bierze się trądzik u dorosłych?
Przyczyny trądziku są bardzo różne i właśnie dlatego choroba ta jest tak mocno rozpowszechniona. Zwykle jego przyczyną są zmiany hormonalne, które są typowe dla wieku dojrzewania, ale nie ograniczają się tylko do niego. W dorosłym wieku na wahania hormonalne narażone są zwłaszcza kobiety, u których w drugiej fazie cyklu zmniejsza się poziom żeńskich hormonów mających dodatki wpływ na stan skóry. Z tego powodu przed miesiączką zwykle pojawiają się wypryski i bolesne grudki, zlokalizowane głównie w okolicach brody. Zresztą pojawianie się zmian w dolnych partiach twarzy jest typowe dla trądziku u dorosłych. Zmiany nie są też tak skupione jak w przypadku trądziku młodzieńczego, zazwyczaj są to pojedyncze ropne nacieki, guzki i cysty. Dobra wiadomość jest też taka, że po takim trądziku zwykle nie zostają blizny – jednak pod warunkiem, że nie majstruje się przy twarzy.
Inne powody powstawania trądziku w wieku dorosłym to nadmierna produkcja łoju, który zatyka ujścia łojowe, zła pielęgnacja twarzy, polegająca na jej nadmiernym wysuszaniu (co sprzyja łojotokowi) lub niedostatecznym oczyszczaniu, a także stres i zła dieta, bogata w tłuste i wysoko przetworzone pokarmy.
Jak leczyć trądzik dorosłych?
Ważna jest przede wszystkim właściwa pielęgnacja cery, dostosowana do jej potrzeb. Ogromne znaczenie ma systematyczne, dokładne oczyszczanie cery, gdyż zaleganie na jej powierzchni zanieczyszczeń i łoju powoduje zatykanie porów i powstawanie zaskórników oraz pryszczy. Kiedy jednak pielęgnacja okazuje się niewystarczająca, trzeba zacząć stosować odpowiednie preparaty. Na początek mogą być to kosmetyki przeciwtrądzikowe i antybakteryjne (także do makijażu) oraz środki dostępne bez recepty – do stosowania miejscowego bądź tabletki. W cięższych postaciach trądziku najlepiej będzie udać się do lekarza. Może on przepisać środki doustne, na przykład tabletki antykoncepcyjne czy antybiotyki, jak retinoidy, a także środki apteczne do smarowania skóry. Dobre efekty daje także leczenie trądziku kolagenem, który reguluje proces złuszczania się naskórka, odnawia skórę, nawilża ją i pozwala ustrzec się blizn potrądzikowych. Ponadto dobrym wyjściem może być poddanie się specjalistycznym zabiegom, jakie powinien zalecić lekarz. Mikrodermabrazja, peelingi medyczne, peeling kawitacyjny czy leczenie trądziku laserem dają bardzo dobre efekty w przypadku dorosłych. Pozwalają one na stałe rozprawić się z trądzikiem. Duże znaczenie ma też dieta – należy unikać pokarmów tłustych, wysoko przetworzonych i pikantnych, za to jadać pokarmy bogate w cynk. Stan skóry pogarsza również stres, należy go zatem unikać.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany we współpracy z kolagen.info |