Jest to zabieg, przy swojej dużej skuteczności i naturalności efektów, dosyć kosztowny, dlatego na przeszczep włosów decydują się osoby, dla których to ostatni ratunek, kiedy inne metody walki z łysieniem zawiodły i mieszki włosowe na wymagających interwencji obszarach skóry zdążyły już obumrzeć, nie można więc na nowo pobudzić ich aktywności.
Ponadto transplantacja włosów to sposób nie tylko na łysienie androgenowe u mężczyzn i kobiet, ale także jedyna szansa dla osób, których skóra wymaga rekonstrukcji po urazach czy oparzeniach.
Nieprawidłowo zabliźniony obszar zazwyczaj nie jest w stanie produkować cebulek włosów, tylko więc interwencja chirurgiczna może przywrócić skórze właściwe funkcje i wygląd.
Zastosować przeszczep włosów można również, kiedy nie odrastają one po napromieniowaniu czy na skórę wyłysiałą w wyniku stanów zapalnych – dopiero, kiedy są one już w pełni zaleczone.
Metodę przeszczepiania fragmentów skóry z mieszkami włosowymi stosować można nie tylko na skórę głowy, gdzie nastąpiła utrata owłosienia, ale także na brwi, rzęsy, zarost na twarzy u mężczyzn, okolice łonowe czy klatkę piersiową, kiedy skóra wymaga rekonstrukcji owłosienia np. po urazach.
Oczywiście tak samo jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, także i tutaj mogą występować przeciwwskazania. Należą do nich zaburzenia krzepnięcia krwi, poważne choroby ogólnoustrojowe, przebyty zawał serca, uczulenie na środki znieczulające, ogólna zła kondycja czy wyczerpanie organizmu i osłabienie układu odpornościowego czy choroby skóry.
Przeciwwskazania mogą być niestety dożywotnie, jak i tymczasowe lub dające się rozwiązać – np. choroby zapalne poddające się leczeniu czy niemożliwość zastosowania konkretnych środków w trakcie operacji.
Przed wykonaniem przeszczepu włosów zostaniemy wypytani dokładnie o nasz stan zdrowia i skierowani na badania. U osób całkowicie zdrowych będzie to przede wszystkim morfologia krwi.
Przed przeprowadzeniem zabiegu nie należy brać leków mających wpływ na krzepliwość krwi, jak aspiryna, unikać alkoholu. Może być koniecznie dodatkowe przygotowanie skóry wcześniej. Po przeprowadzeniu transplantacji po około dwóch tygodniach skóra powinna być w pełni wygojona.