Wizyty u ginekologa zawsze są stresujące. Wokół tych wizyt krąży niezliczona ilość mitów. Bardzo wiele młodych kobiet obawia się swej pierwszej w życiu wizyty u lekarza, twierdząc, że to bardzo krępujące i intymne doświadczenie. Rzeczywiście jest to wydarzenie, które może generować pewne napięcie. Jednak warto podejść do tego w najbardziej oczywisty sposób: ginekolog to lekarz, jak każdy inny. Dlatego, jeśli pojawiają się w naszym ciele jakiekolwiek budzące niepokój objawy, nie czekajmy, tylko udajmy się czym prędzej do lekarza.
Table of Contents
TogglePierwsza wizyta
Jest wiele zdań na temat tego, kiedy młode dziewczyny powinny udać się pierwszy raz do ginekologa. Optymalnie byłoby udać się do lekarza tuż po rozpoczęciu miesiączkowania. Jednak z reguły w praktyce wychodzi na to, że pierwsza wizyta odbywa się dopiero wtedy, kiedy pojawia się nieprzyjemna dolegliwość. Warto, mimo wszystko wybrać się do lekarza w wieku pomiędzy 14 a 16 rokiem życia. Przeprowadzane wtedy badania będą miały charakter profilaktyczny i wystarczy, by lekarz skorzystał z ustrasonografu. U wielu kobiet istnieje przekonanie, że większości badań ginekolog nie będzie w stanie przeprowadzić u dziewczyn, które są jeszcze dziewicami. Nic bardziej mylnego. To mit. Podobnie jest z badaniami starszych nastolatek. W tym przypadku z reguły dokonuje się badań palpacyjnych narządu płciowego, które polegają na tym, że lekarz kładzie ręce na brzuchu pacjentki i uciska powłoki brzuszne, aby zbadać organy wewnętrzne. Wszystkie one mają na celu wykluczenie anatomicznych bądź wrodzonych zmian. Ponadto w młodym wieku lekarz jest w stanie wykryć ewentualne nieprawidłowości.
Sprawdź stronę :: ginekolog Katowice
Dolegliwości, czyli wizyta u ginekologa, kiedy coś się dzieje
Jakiekolwiek pojawiające się dolegliwości albo bóle to moment, w którym obowiązkowo musimy udać się na wizytę do ginekologa. Do dolegliwości, które powinny zwrócić naszą uwagę, należą z pewnością zaburzenia miesiączkowania, zbyt wczesna pierwsza miesiączka, brak miesiączki, zbyt długie cykle, zbyt częste miesiączkowanie, dotkliwy ból podczas okresu, pojawiające się upławy i stany zapalne. Niektóre kobiety miewają nieregularne cykle, jednak najlepiej, aby specjalista rozwiał nasze wątpliwości. Czy to po prostu specyfika organizmu, czy może coś poważniejszego. Wizytę powinnyśmy także odbyć, kiedy zaczniemy współżycie seksualne oraz w momentach, kiedy chcemy dobrać metodę antykoncepcyjną. Tabletki antykoncepcyjne, tabletki „dzień po”, czy spirale to sposoby zapobiegania ciąży, które przepisuje wyłącznie lekarz.
Artykuł powstał dzięki informacjom ze strony Intermed.pl.