Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego już od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Przemawia za nimi możliwość uzyskania szybkiego i satysfakcjonującego efektu oraz bezpieczeństwo. Jednak, tak jak w przypadku wszystkich zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, ryzyko wystąpienia powikłań istnieje zawsze. Czy jesteśmy w stanie je zminimalizować? Oczywiście. Wystarczy tylko pamiętać o 4 najważniejszych sprawach:
Table of Contents
ToggleNie kieruj się wyłącznie ceną zabiegu
Rozwój i wzrost popularności medycyny estetycznej sprawił, że gabinety możemy spotkać niemal na każdym kroku. Tak liczna konkurencja przekłada się czasami na obniżanie cen zabiegów, co wbrew pozorom nie zawsze musi być czymś dobrym. Niższa cena niestety często wiąże się z mniejszymi umiejętnościami osoby wykonującej zabieg i gorszej jakości preparatem. Coraz częściej spotykam się z powikłaniami po zabiegach medycyny estetycznej wykonywanych przez osoby nieposiadające stosownej wiedzy z zakresu anatomii, fizjologii czy immunologii skóry, nie mówiąc o zasadach aseptyki. Osoby te nie mają pojęcia jak radzić sobie z powikłaniami i pacjent zostaje pozostawiony sam sobie z problemem – mówi dr hab. n. med. Wioletta Barańska-Rybak. Dla większości pacjentów cena zawsze pozostanie jednym z kryteriów wyboru, ale niech nie będzie najważniejsza. Postaw przede wszystkim na doświadczonego lekarza z wieloletnią praktyką. Popytaj wśród koleżanek i znajomych – może mają do polecenia sprawdzonego specjalistę (to jeden z najlepszych sposobów poszukiwań). Profesjonalizm lekarza możesz ocenić też podczas konsultacji. Ważne jest, aby zebrał dokładny i rzetelny wywiad oraz umiał jasno odpowiedzieć na wszystkie pytania i rozwiać ewentualne wątpliwości. Jeśli po pierwszej wizycie nie nabierzesz zaufania do specjalisty, poszukaj dalej.
Przygotuj się do wizyty
Czy wiedziałaś, że infekcje zębowe są częstą przyczyną powikłań infekcyjnych po podaniu wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego czy hydroksyapatytu wapnia? Zapewne nie, ponieważ wiedza ta nie jest po prostu powszechna. Właśnie dlatego lekarz powinien poinformować o wszystkich mniej lub bardziej oczywistych sprawach i w razie potrzeby zlecić dodatkowe badania. Szczegółowy wywiad jest kluczowym elementem kwalifikacji do zabiegu, gdyż istnieje szereg przeciwwskazań zarówno bezwzględnych, jak i względnych, które dyskwalifikują pacjenta z zabiegu z uwagi na ryzyko powikłań. Niezwykle istotne są przebyte wcześniej zabiegi, gdyż istnieją preparaty, których nie można łączyć z innymi bez względu na czas ich podania – dodaje dr Barańska-Rybak.
Poznaj stosowane preparaty
Wiedza na temat preparatów stosowanych podczas zabiegów jest również bardzo ważna. Niekoniecznie musisz samodzielnie zbierać informacje na ich temat – aspekty medyczne nie dla wszystkich są jasne. Lepszym rozwiązaniem jest rozmowa z doświadczonym lekarzem, który powinien dokładnie wyjaśnić, jaki wypełniacz chce zastosować i dlaczego jest to najlepszy wybór. Nie bój się zadawać pytań i sama określ, na jakim efekcie ci zależy. Z jakimi oczekiwaniami najczęściej zgłaszają się pacjentki? Dla większości najważniejszy jest świeży i wypoczęty wygląd z zachowaniem naturalnych rysów twarzy. Aktualnie na rynku dostępne są wyśmienite, wysokiej jakości preparaty pozwalające na uzyskanie takiego efektu – Teosyal RHA. Przy ich wyborze kieruję się nie tylko efektywnością, ale przede wszystkim bezpieczeństwem, a także wynikami badań klinicznych oraz publikacjami w renomowanych czasopismach naukowych – mówi dr Wioletta Barańska-Rybak.
Stosuj się do zaleceń lekarza
Wpływ na ograniczenie ryzyka wystąpienia powikłań ma nie tylko odpowiednie przygotowanie do zabiegu i rzetelny wywiad lekarski. Równie ważne jest późniejsze postępowanie pacjenta i stosowanie się do zaleceń pozabiegowych. Wśród podstawowych znajdzie się na pewno ograniczenie aktywności fizycznej, zakaz korzystania z sauny, zabiegów kosmetycznych 7-14 dni po zabiegu oraz zakaz leczenia kanałowego czy usuwania kamienia metodami zabiegowymi u stomatologa. Dobrze też unikać używek takich jak kawa, alkohol czy mocna herbata – wyjaśnia dr Barańska-Rybak. Wskazówki te traktuj poważnie – stosowanie się do nich nie wymaga zbyt wiele wysiłku, ale zignorowanie ich grozi wystąpienie powikłań, których leczenie niekiedy bywa długotrwałe i bolesne.
Ekspert:
dr hab. n. med. Wioletta Barańska-Rybak – specjalista dermatolog-wenerolog, adiunkt w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalizuje się w leczeniu chorób skóry zarówno u dorosłych, jak i dzieci oraz zabiegach z zakresu medycyny estetycznej zapewniających młody i piękny wygląd.