Zmiany barwnikowe, popularnie nazywane pieprzykami, posiada prawie każdy człowiek. Powstają one w wyniku szybkiego namnażania się melanocytów. Większość niewielkich znamion barwnikowych, które towarzyszą nam od urodzenia, nie stanowi większego zagrożenia. Jednak niektóre z nich, szczególnie duże i pojawiające się w trakcie życia, mogą prowadzić do rozwoju nowotworów.
Bardzo ważne jest, aby pojawiające się na skórze znamiona poddać ocenie lekarza specjalisty – przekonuje nasz rozmówca z gabinetu Sofimed. Szybkie podjęcie decyzji o konsultacji z onkologiem i przeprowadzenie oceny charakteru zmiany, pozwala na natychmiastowe podjęcie leczenia w przypadku znamion zagrażających zdrowiu pacjenta.
Table of Contents
ToggleMonitorowanie zmian barwnikowych
Ponieważ większość pieprzyków nie jest niebezpieczna, usuwanie ich nie zawsze jest konieczne. W przypadku podejrzenia niebezpieczeństwa ze strony zmiany barwnikowej, czasem zupełnie wystarczające jest regularne kontrolowanie jej pod kątem ewentualnego pojawienia się nowotworu.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, szczególnie uważnie należy przyglądać się nowo powstałym zmianom, które z reguły pojawiają się na plecach, szyi i głowie, ale także na klatce piersiowej, łydkach i innych miejscach. Regularne badania pozwalają na wykrycie zmian przednowotworowych, zwiastujących rozwój czerniaka.
Usuwanie zmian barwnikowych
Usunięcie skórnej zmiany barwnikowej jest nieodzowne w przypadku wykrycia ryzyka rozwoju nowotworu. Wokół zabiegu narosło wiele mitów, jednak należy pamiętać, że lekarz nigdy nie podejmuje działań, które mogłyby szkodzić pacjentowi. Toteż wykorzystywane dziś metody usuwania znamion nie stwarzają dodatkowego ryzyka rozwoju nowotworu.
Zabieg usuwania znamion jest bezbolesny i opiera się na tradycyjnych metodach chirurgicznych, ponieważ, w przeciwieństwie do krioterapii i laseru, taka metoda pozwala na przeprowadzenie badań histopatologicznych, niezwykle istotnych zwłaszcza w leczeniu schorzeń onkologicznych.