Moment, w którym dowiadujemy się o jakiejkolwiek chorobie jest zwykle bardzo trudny. Konieczność zaakceptowania tego, że nie jesteśmy niezniszczalni może być przytłaczająca i wywoływać poważne stany depresyjne – tym bardziej, jeżeli dana choroba będzie postępować i odbierać nam kolejne funkcje życiowe. W ten sposób może to właśnie wyglądać w przypadku zdiagnozowania zaćmy lub jaskry, czyli poważnych chorób układu wzrokowego, które przyczyniają się do pogorszenia widzenia – a w późniejszym czasie również częściowej utraty samodzielności.
Choroby oczu są o tyle trudne, że mogą decydować o naszej zdolności do pracy zawodowej czy też opiekowania się dziećmi i jazdy samochodem – bez pełnej sprawności nie będziemy w stanie wywiązać się ze wszystkich obowiązków i nagle zostaniemy skazani na korzystanie z pomocy innych ludzi. Dla osoby, która bardzo ceni sobie swoją niezależność może być to duży cios.
Objawy, które powodują stres
Pierwsze objawy jaskry i objawy zaćmy są dosyć podobne – nasze widzenie zaczyna się pogarszać i nie jesteśmy już w stanie złapać odpowiedniej ostrości. Do tego mogą dochodzić bóle oka i jego zaczerwienienie, które będzie powodowało dodatkowy dyskomfort. To jednak nie same objawy stanowią tutaj największy problem – jest to fakt, że ich pojawienie się może już świadczyć o wysokim zaawansowaniu choroby.
Moment, w którym otrzymujemy diagnozę może więc być tym, w którym nie jesteśmy w stanie w żaden sposób zapobiec jej dalszemu rozwojowi. Wspomniane choroby oczu zostają z nami zwykle na zawsze i w mniejszym lub większym stopniu musimy próbować z nimi funkcjonować. Największych problemów natury psychicznej mogą spodziewać się osoby, które wcześniej prowadziły bardzo aktywny tryb życia i dla których głównym narzędziem pracy był właśnie ich wzrok – lekarze, inżynierowie, fotografowie. W ich przypadku istnieje duże ryzyko wystąpienia ciężkiej depresji i braku chęci do kontynuowania leczenia, które nie jest w stanie zapewnić oczekiwanych efektów.
Sposoby walki ze złym stanem psychicznym
W chwili uzyskania diagnozy należy przede wszystkim spróbować znaleźć rozwiązanie. Jeżeli w grę wchodzi leczenie jaskry przy pomocy specjalnych kropli – należy stosować je regularnie i dbać o swój wzrok zgodnie z zaleceniami specjalisty. Otrzymując diagnozę zmętnienia soczewki możemy zdecydować się na operacyjne usunięcie zaćmy – jeżeli oczywiście nie ma ku temu przeciwwskazań. Rozmyślania dotyczące najgorszych możliwych scenariuszy powinniśmy pozostawić na czas, w których faktycznie nie pozostaną nam już żadne opcje leczenia. Jednak leczenie warto powierzyć najlepszym. Bezwątpienia do nich można zaliczyć Centrum Medyczne MML w Warszawie.