W jaki sposób zorganizować transport morski?

W jaki sposób zorganizować transport morski?
Przewożenie towarów przez morza i oceany – w ten sposób można zdefiniować transport morski. Transportowanie towarów drogą wodną jest znane od stuleci. Dzisiaj mimo że do dyspozycji mamy wiele innych, o wiele szybszych metod transportu, to morski wciąż cieszy się bardzo dużą popularnością. O jego popularności decyduje między innymi to, że przewóz towarów drogą morską jest stosunkowo tani. Do tego liczba towarów, których nie da się w ten sposób przewieźć jest minimalna. Z uwagi na niską cenę transport morski bardzo często wybierają osoby, które zajmują się sprowadzaniem towarów z krajów azjatyckich. Szczególnie dużo transportowanych jest statkami towarów wyprodukowanych w Chinach.

W jaki sposób zorganizować transport morski?

Jak dzieli się transport morski?

Wykorzystując transport morski do przewożenia towarów warto wiedzieć o tym, że dzieli się on na:
transport morski przybrzeżny;
morski krajowy;
międzynarodowy.
W zależności od tego, jaki rodzaj towaru ma być przewożony drogą morską, wykorzystywane są do transportu bardzo różne typy statków. Do przewozu towarów, które nie znajdują się w opakowaniach wykorzystywane są statki nazywane masowcami. Statkiem towarowym wykorzystywanym chyba najczęściej do transportu drogą morską jest kontenerowiec. Towary przewożone są tymi statkami w specjalnych kontenerach. Transport pełnokontenerowy należy do najbardziej popularnych rodzajów transportu morskiego. Dorównuje mu tylko transport drobnicowy. Towar, który przewożony jest na drobnicowcach pakowany jest w skrzynie lub palety. Płynne substancje chemiczne przewozi się tankowcami.

Transport drogą morską – jak go zorganizować?

Transport drogą morską trwa czasem bardzo długo; wszystko zależy od tego jaka odległość dzieli port, z którego towar jest wysyłany od portu docelowego. Jest to jednak rozwiązanie pod względem ekonomicznym bardzo atrakcyjne, dlatego też osoby, który nie zależy na ekspresowej dostawie towaru wybierają ten właśnie rodzaj transportu. Organizowanie transportu towaru drogą morską zdecydowanie najlepiej jest powierzyć specjalnej firmie spedycyjnej. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko to, że firma spedycyjna zorganizuje przewóz z/do dowolnego miejsca na świecie, ale również to, że zorganizuje również obsługę celną. W przypadku przewozu towarów drogą morską za pośrednictwem firmy spedycyjnej to na niej spocznie ciężar wybrania armatora. Dla klienta rozwiązaniem bardzo korzystnym jest także to, że nie będzie musiał martwić się również o to, w jaki sposób towar zostanie dostarczony do portu – dostarczenie towaru do miejsca załadunku również będzie spoczywało na firmie spedycyjnej. Formalności związane z odprawą celną załatwia firma spedytorska, ale obowiązkiem importera jest dostarczenie mu wszystkich niezbędnych dokumentów.

Transport morski jest wciąż bardzo popularny. W porównaniu z transportem lotniczym jest o wiele tańszy. Wadą transportu morskiego można uznać czas realizacji – bardzo często trwa on kilka tygodni. Plusem tej formy transportu jest to, że można przewieźć mnóstwo bardzo różnorodnych towarów.

Artykuł powstał przy współpracy z Danpol