Każdy z nas marzy o pięknych uśmiechu, ale czasami wady zgryzu mogą być dużą przeszkodą. Niekiedy nieprawidłowy układ szczęki powoduje kompleksy i niezadowolenie ze swojego wyglądu. Problem można rozwiązać za pomocą leczenia ortodontycznego. Mimo, że kuracja jest czasochłonna, z pewnością przyniesie pożądane efekty. Na samym początku jednak zastanówmy się, co powoduje, że nas zgryz wygląda nieprawidłowo.
Table of Contents
ToggleWady zgryzu – przyczyny
Wady zgryzu mogą mieć podłoże genetyczne np. zespół Downa, ale to zdarza się stosunkowo rzadko. Nieprawidłowości mogą być efektem chorób czy szkodliwych nawyków takich, jak ssanie kciuka, obgryzanie paznokci. Powyższe przyczyny najczęściej dotyczą dzieci. Na wadę zgryzu wpływają również choroby wirusowe, takie jak grypa, a także praca w szkodliwych warunkach, stres, alkohol, nikotyna. Znaczenie mają także leki, które przyszła matka przyjmuje w trakcie ciąży. Zagrożeniem dla zgryzu jest próchnica, urazy i złamanie szczęki żuchwy.
Wady zgryzu u dorosłych mogą wiązać się z brakiem uzupełniania brakującego uzębienia. Nie każdy wie, że po wyrwaniu jednego zęba, zmienia się położenie pozostałych, a z czasem zęby zaczynają się ścierać. Z tego względu jak najszybciej po zagojeniu się rany, powinniśmy zdecydować się na implant. Kolejną przyczyną wady zgryzu może być źle wykonana lub wstawiona plomba.
Wady zgryzu – leczenie
Jedną z metod leczenia wad zgryzu jest założenie aparatu ortodontycznego – stałego lub ruchomego. Zdejmowane aparaty ortodontycznego najczęściej stosuje się u dzieci i młodzieży. Skuteczność zależy od współpracy pacjenta, ale mimo to najlepsze i najszybsze efekty przyniesie aparat stały. Należy pamiętać, że leczenie jest długotrwałe i często kosztowne. Leczenie ortodontyczne wpływa na poprawę estetyki uzębienia oraz twarzy. Właściwie ułożone zęby górne pozwalają uzyskać podparcie dla górnej wargi, a tym samym spowalniają tworzenie się zmarszczek.
Leczenie bardziej zaawansowanych wad zgryzu często odbywa się chirurgicznie. Do zabiegu chirurgicznego klasyfikują się takie nieprawidłowości, jak nadmierny przedni wzrost żuchwy, boczne przemieszczanie się żuchwy czy zgryz otwarty.
Konsekwencje nieleczenia wad zgryzu
Leczenie wad zgryzu powinniśmy zacząć, wtedy, kiedy szczęka jest już ukształtowania i nie zmienia się jej ułożenie. Warto wspomnieć, że nigdy nie jest za późno, aby spróbować zniwelować problem. Konsekwencją wad zgryzu jest nieestetyczny wygląd, który szczególnie ważny jest dla młodych ludzi. Często zaburza nawet symetrię twarzy przez nadmierne wysunięcie lub cofnięcie brody. Poza tym nakładanie się zębów na siebie sprawia, że ciężkiej jest nam utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej, co w efekcie może spowodować próchnicę. Niewłaściwy zgryz często jest powodem wad wymowy np., seplenienie. Z kolei brak górnych zębów powoduje problemy z gryzieniem pokarmu, a łykanie nieprzeżutych kęsów może zaburzyć pracę całego organizmu.
Źródło: Bianco – dentysta Wilanów