Przeziębić się nie jest wcale tak trudno, dlatego warto przede wszystkim wiedzieć, jak skutecznie wyleczyć się z tej choroby. Warto poczytać o tym, co robić, aby pokonać przeziębienie.
Przez cały rok może nas dotknąć wiele chorób. Jeśli chodzi o te najpopularniejsze i równocześnie te, które jest najłatwiej załapać, to jedną z najbardziej uciążliwych chorób jest na pewno przeziębienie. Jest to kilka dni totalnego zmęczenia i do tego przeziębienie ma to do siebie, że jest chorobą, która jest przenoszoną drogą kropelkową, więc chorowanie nawet kilka razy w roku, to nic dziwnego.
Czym tak naprawdę jest przeziębienie?
Potocznie nazywamy tę chorobę przeziębieniem, lecz tak naprawdę jest to wirusowe zapalenie nosogardła. Możemy nazwać to bardziej profesjonalnym określeniem, lecz równocześnie znajomość tego pojęcia ułatwia nam rozpoznanie, których obszarów w ciele człowieka dotyczy ta choroba.
Jeśli już wiemy, co to jest, to teraz warto dowiedzieć się, jak można się tym zarazić, a także jaki układ atakuje. Przede wszystkim bardzo ważna jest ta informacja, która została podana na samym początku, czyli wiadomość, że przeziębienie, to choroba, która przenoszona jest drogą kropelkową, jest więc nią się bardzo łatwo zarazić i dlatego też właśnie tyle osób ulega zarażeniu. Wystarczy, że przebywamy w otoczeniu osoby, która jest chora i to już może wystarczyć. Zarażenie może nastąpić poprzez podanie ręki, ponieważ wtedy wirus z organizmu chorego przechodzi na nasz organizm, a potem łatwo jest mu się przedostać do środka ciała, gdy zarażony zbliży np. ręce do ust, czy nosa. Nie potrzebny jest jednak nawet kontakt fizyczny z osobą chorą, ponieważ wystarczy, że chory zakaszle przy nas i zarazki przeniosą się na nasze ciało drogą kropelkową, czy nawet w czasie mówienia przypadkiem nas opluje. Dlatego najlepiej jest unikać kontaktu z osobą chorą, która powinna w tym czasie przebywać w łóżku i także uważać, aby nikogo nie zarazić. Tak naprawdę jednak niektórzy zarażeni, na początku nie muszą czuć tego, że są chorzy, ponieważ na początku objawy są bardzo delikatne. Najczęściej do zarażenia dochodzi w miejscach, w których jest duża rotacja ludzi, to znaczy w szkołach, urzędach, w szpitalach, przychodniach i we wszystkich innych tego typu miejscach.
Jakie obszary naszego ciała dotyka przeziębienie?
Jak sama wyżej wspomniana nazwa wskazuje, jest to choroba nosogardła, czyli dotyka głównie górny układ oddechowy. Dlatego często podczas choroby mamy trudności z oddychaniem, a jest to między innymi związane także z tym, że przeziębienie dotyka zatok, gardła, nosa i płuc. O ile nie można tego nazwać bardzo ciężką chorobą, ponieważ zazwyczaj łatwo jest ją zwalczyć i nie trwa dłużej niż siedem dni, to bardzo obciąża ona organizm, który wykorzystuje całe swoje siły do walki z wirusami.
To obciążenie powoduje właśnie jeden z objawów choroby, który objawia się już na samym początku i właśnie dzięki niemu możemy zdiagnozować chorobę, to znaczy jest to ogólne zmęczenie. Nie mamy na nic sił, jednak nie wiąże się to z bólami mięśni, które mogą już oznaczać grypę. Podczas przeziębienia w pierwszych dniach może występować także gorączka, która jeśli sięga do trzydziestu ośmiu stopni, to nie powinna nas niepokoić. Poprzez gorączkę organizm walczy z chorobą, ponieważ zwiększając temperaturę ciała, mobilizuje ciało do walki i jednocześnie wysoką temperaturą niszczy wirusy. Jednak jeśli temperatura zwiększy się, powyżej tej, która została wskazana, to można już zareagować, biorąc jakiś lek na gorączkę.
Do kolejnych objawów, będą należały między innymi bóle głowy, zatok, katar, a także kaszel. Z bólami głowy i zatok ciężko będzie sobie poradzić i najlepiej jest je przeczekać, lecz katar i kaszel, o ile nie będą zbyt męczące, to są oznaką tego, że organizm stara się pozbyć wirusów z organizmu. Jednak nie powinniśmy tych wszystkich objawów bagatelizować i żyć normalnie, jak co dzień, ponieważ mogą być tego negatywne skutki.
Jakie są skutki przeziębienia?
O ile samo przeziębienie, jak wcześniej było wspomniane, nie jest bardzo groźne, to jego następstwa już mogą bardzo uszkodzić nasz organizm. Głównie następstwa przeziębienia powstają, jeśli ktoś nie podchodzi poważnie do leczenia i nic nie robi, by wyjść z choroby, tylko chce ją przeczekać. Nieleczone przeziębienie może przerodzić się między innymi w zapalenie płuc i oskrzeli, czyli bardzo groźne choroby, które w najgorszych przypadkach mogą nawet zagrażać życiu i będą wymagały hospitalizacji. Dlatego właśnie, jeśli ktoś nie chce wylądować w szpitalu, to lepiej niech zacznie się leczyć już na początku, przy pierwszych objawach. Wszystkich skutków przeziębienia jednak nie widać od razu, wiele chorób pozostawia po sobie ślad na całe życie, mogą to być niegroźne i małe ślady, które jednak skumulowane mogą spowodować choroby różnych organów i mogą uprzykrzyć życie na stare lata. Dlatego przy chorobach, należy również myśleć długoterminowo.
Co robić, aby poradzić sobie z przeziębieniem?
Walka z przeziębieniem nie musi być trudna i długa, jeśli tylko ktoś bardzo szybko zareaguje. Niektórzy, jeśli rozpoznają, że są przeziębieni, reagują już pierwszego dnia, a następnego są całkowicie zdrowi. Nie trzeba jednak idealnie rozpoznawać objawów choroby, wystarczy, że ktoś gorzej się czuje i ma wrażenie, że jest osłabiony i już to powinna być dla niego oznaka, by odpocząć pod kołdrą, rozgrzać się i zafundować sobie dawkę witamin. Najważniejsza jest szybka reakcja.
Jeśli chodzi o pierwszą i jedną z ważniejszych reakcji, to jest to na pewno stałe ogrzewanie ciała, przez cały czas trwania choroby. Najlepiej jest nie wychodzić za dużo z łóżka i być ciepło ubranym i do tego cały czas schowanym pod kołdrą. Zanim jednak schowamy się pod kołdrę, możemy jeszcze dla naszego ciała cos zrobić, a może to być przykładowo pobudzenie ciała. Na początku możemy zapewnić sobie kąpiel, która pobudzi nasz układ krążenia do działania, dzięki czemu wszystkie procesy w ciele, a przede wszystkim ten walki z chorobą, będą się odbywały nieco szybciej. Kąpiel ta najlepiej będzie, jeśli przerodzi się w szybki prysznic. Nasze ciało najpierw powinno być polane ciepłą wodą, która rozszerzy naczynia krwionośne, a następnie zimną wodą, która je skurczy i to wszystko powinno odbyć się kilka razy. W ten sposób układ krwionośny zostanie pobudzony i będzie sprawniej działał. Zanim jeszcze położymy się do łóżka, powinniśmy pamiętać o tym, że im więcej nasze ciało będzie się pocić, tym lepiej, ponieważ razem z potem, nasze ciało opuszczają toksyny i wirusy. Możemy samodzielnie zwiększyć tę potliwość. Przykładowo możemy to zrobić za pomocą syropu z czarnego bzu, który poprzez swoje naturalne właściwości zwiększa potliwość ciała, najlepiej jest spożyć go, po zmieszaniu z gorącą wodą, dzięki czemu jeszcze rozgrzejemy nasz organizm.
Jednak gdy nasze ciało się poci, pozbawiamy go dużej ilości płynów, które należy uzupełniać, aby się nie odwodnić, a także dlatego, że organizm w czasie choroby lepiej z nią walczy, jeśli jest dobrze nawodniony. Możemy pić zwykłą wodę, a także możemy pić na przykład herbatę z cytryną.
Bomba witaminowa
Zarówno przez cały rok, aby zabezpieczyć organizm przed chorobami, jak i w czasie choroby, nasz organizm potrzebuje dużej dawki różnych witamin. Ich niedobór może powodować różne choroby, ogólne osłabienie organizmu, lecz także w czasie choroby, jeśli mamy niedobór witamin, może on gorzej sobie radzić w walce, ponieważ pozbawiamy go mocy, w postaci witamin.
Najlepiej jest, jeśli witaminy dostarczamy w postaci naturalnej, czyli warzyw i owoców, ponieważ wtedy są one najlepiej przyswajalne, a także ciężko jest je przedawkować, czego nie można powiedzieć o suplementach diety, których zbyt duża ilość, może mieć odwrotne działanie do oczekiwanego.
Jedną z najważniejszych witamin, jest witamina C, która wspomaga między innymi nasz układ odpornościowy. Wbrew pozorom, jej największa ilość nie znajduje się w cytrynie, jak duża liczba osób sądzi, lecz w wielu innych warzywach i owocach. Dokładnie rankingi możemy znaleźć w Internecie, jednak spośród najpopularniejszych dostępnych warzyw i owoców, które zawierają więcej witaminy C, niż cytryna, można wymienić między innymi limonkę, czy też żółtą i czerwoną paprykę.
Jednak na witaminę C w czasie przeziębienia jest już trochę za późno, ponieważ miała ona zapobiec chorobie i branie jej w różnej postaci w czasie choroby, może już nie skutkować, tak jak mogłoby przed chorobą. Jednak organizm potrzebuje wszystkich witamin, dlatego osoba chora powinna spożywać duże ilości warzyw i owoców, z różną zawartością witamin, przez cały okres trwania choroby, a także przez cały rok, ponieważ jest to najlepsze zabezpieczenie. Witaminy mogą być dostarczane w różnej postaci, mogą to być musy, soki, syropy i różne inne przetwory.
Dobrym sposobem jest także gorący rosół, zrobiony ze świeżych z dodatkiem imbiru i większej ilości pieprzu, który również trochę mocniej nas rozgrzeje. Taka bomba witaminowa, w postaci dobrego rosołu, na pewno nie zaszkodzi i pomoże nieco organizmowi chorej osobie w walce, ponieważ ważne jest, by miał on dostęp do stałej dawki witamin.
Czas na zioła
Katar i kaszel w czasie choroby mogą być bardzo uciążliwe, jest jednak sposób na to, jak sobie z tym poradzić i nieco poprawić swój stan. Można przykładowo wykorzystać różne zioła, do inhalacji. Wystarczy zagotować wodę, a następnie porcję ziół zalać w misce, lub nawet kubku i wdychać parę, która będzie wzbogacona o zbawienne właściwości ziół. Należy jednak uważać na temperaturę i na to, aby nie poparzyć się parą. W ten sposób można wspomóc oczyszczanie zatok, wydzielina zostanie nieco rozszerzona i szybciej się jej pozbędziemy, a także nos zostanie nawilżony i dokładnie oczyszczony.
Możemy również połączyć przyjemne z pożytecznym i na przykład w jakimś sklepie zielarskim, czy nawet w aptece, zakupić mieszanki ziół w postaci olejków, które można dodawać do kąpieli. W ten sposób zapewnimy zarówno terapię dla naszej skóry, jak i w trakcie gorącej kąpieli oczyścimy nasze zatoki.
Wystarczy o siebie dbać
Teraz już należy tylko pamiętać o tym, by zarówno przez cały okres choroby, jak i przez cały rok dbać o siebie, ponieważ to jest właśnie gwarancja tego, by cały czas być zdrowym. Organizm powinien być cały czas dobrze nawodniony, powinien mieć odpowiedni poziom witamin i nie powinien być narażany na kontakt z osobami chorymi. Jeśli tylko zachorujemy, to należy bardzo szybko zareagować, aby szybko wyzdrowieć.