Nie tylko dzieci nabijają sobie siniaki np. podczas biegania czy zabawy. Sine plamy na ciele mogą powstawać na skutek różnych wypadków. Siniaki nie są groźne i nie z każdym trzeba się od razu udać do lekarza. Kiedy powstaje siniak i jak się go szybko pozbyć?
Table of Contents
ToggleCzym jest siniak?
Fachowa nazwa siniaka to podbiegnięcie krwawe. Powstaje w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych i wypłynięcia krwi do tkanek. Często stosuje się pojęcia „krwiak” i „siniak” zamiennie – jednak istnieje między nimi różnica. W przypadku krwiaka krew gromadzi się w powstałych zbiornikach, często jest on wyczuwalny na skórze, ale nie ma charakterystycznego zabarwienia, które może pojawić się dopiero po pewnym czasie.
Kiedy na ciele pojawia się siniak, najczęściej krew nasącza tkanki (tak jak gąbka), ale nie zostaje zgromadzona jak w przypadku krwiaka. Sińce zmieniają barwy i mogą się samoistnie wchłonąć przez organizm.
Jak powstają sińce?
Siniaki są zwykle efektem mocnego uderzenia lub ucisku. W miejscu urazu pojawia się ból, a po pewnym czasie skóra zmienia zabarwienie – najpierw na ciemnoczerwoną, potem siną, następnie zielonkawą i żółtą. Dlaczego siniaki zmieniają barwę? Jest to związane z rozkładem niektórych składników krwi (głównie hemoglobiny).
Siniaki powstają w wyniku uderzenia, upadku, czy długotrwałego uciskania danego miejsca na ciele. Często są one efektem bójek – mogą pojawiać się po uderzeniu pięściami lub (niekoniecznie ciężkimi) przedmiotami, takimi jak kastet czy pałka teleskopowa. Siniaki szczególnie często pojawiają się u dzieci, nawet podczas zabawy, kiedy przewrócą się lub o coś uderzą. Jednak każdy zauważony na ciele dziecka siniak powinien wzbudzić naszą czujność – należy upewnić się, że dziecko nie zostało pobite lub nie brało udziału w bójce.
Gojenie siniaka
Siniaki zwykle zostają wchłonięte samoistnie w ciągu ok. 7-10 dni, ale ten proces może zostać przyspieszony. Po uderzeniu warto przyłożyć do bolącego miejsca coś zimnego. Może to być okład, a jeśli nie mamy go pod ręką, nada się np. paczka mrożonek owinięta ręcznikiem kuchennym. Zimno obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza krwiawienie podskórne, a do tego łagodzi ból. Po 2 dniach zimne okłady można zastąpić ciepłymi, aby przyspieszyć wchłanianie sińca. W aptece możemy zakupić różne maści i żele pomagające szybciej zagoić siniaki.
Skuteczne są szczególnie maści zawierające wyciągi z arniki, kasztanowca i żywokostu. Podczas ich stosowania należy pamiętać, że zawierają one składniki uwrażliwiające na promienie UV, dlatego nie można wystawiać uszkodzonych miejsc na działanie słońca.
Możesz wypróbować także domowe metody na pozbycie się siniaków, np:
- kompres z roztworem octu lub sody – 100 ml zimnej wody połącz z łyżką octu lub sody. Nasączoną gazę przyłóż do siniaka na około 15 minut,
- delikatny masaż – wykonuj go okrężnymi ruchami (warto połączyć z aplikacją maści),
- okład z liści kapusty – metoda stosowana przez nasze babcie nie wzięła się znikąd. Kapusta zawiera dużo witaminy C, która uszczelnia naczynia krwionośne. Wewnętrzną część liścia stłucz np. tłuczkiem do moździerza, aż puści sok. Przyłóż liść do siniaka i zabezpiecz bandażem.
U kogo częściej powstają siniaki?
Podatność na siniaki może świadczyć o pewnych chorobach. Dlatego jeśli miewasz siniaki wyjątkowo często, są rozległe i trudno się goją – skonsultuj się z lekarzem. Łatwość tworzenia siniakow może także wynikać z wrodzonej kruchości naczyń, może też być związana z przyjmowanymi lekami.