Włamania do domów są niestety plagą naszych czasów, a złodzieje są coraz bardziej bezczelni. Warto więc zadbać o jak największe bezpieczeństwo gospodarstwa domowego. Cel ten można osiągnąć nawet niewielkimi kosztami, skutecznie eliminując najprostsze drogi którymi potencjalny włamywacz może dostać się do domu. Najbardziej oczywistym wyborem, który wybierze złodziej są drzwi wejściowe. Często uważamy, iż wystarczy jedynie prosty zamek, by zabezpieczyć dom – a to niestety nieprawda. Popularne modele nie stanowią najmniejszej przeszkody nawet dla amatorów, powinniśmy więc zadbać o to, by wkładki do zamków gwarantowały, iż tą drogą do naszego domu nikt się nie dostanie. Jak tego dokonać?
-
Zamek do drzwi – jaki wybrać?
-
Montaż zamka – warto to zrobić samemu?
-
Odpowiednie drzwi
-
Najpopularniejsze metody włamań
Zamek do drzwi – jaki wybrać?
Z jednej strony, zamek do drzwi to najprostsza droga do włamania się do czyjegoś domu, z drugiej – możliwość zabezpieczenia się przez właściciela posiadłości przez wtargnięciem obcej osoby. Nowoczesna technologia pozwala na zastosowanie niekonwencjonalnych rozwiązań, takich jak wykorzystanie kart magnetycznych czy też zamków sterowanych elektronicznie. Jednak nawet klasyczne wkładki do zamków potrafią skutecznie zabezpieczyć dostęp do naszego domu. Ważne jest jednak, by posiadał on odpowiedni atest, dzięki któremu możemy być pewni, iż nie zawiedzie w krytycznej chwili. Dzięki wykonaniu ze wzmocnionych stopów stali nie da się go rozwiercić, co w przypadku zwykłych zamków jest najczęściej stosowaną metodą włamania.
Montaż zamka – warto to zrobić samemu?
Wydawać by się mogło, iż samodzielny montaż zamka nie jest czynnością skomplikowaną. Niestety – nic bardziej mylnego. Nawet niewielka pomyłka podczas jego zakładania może zaowocować pozostawieniem furtki dla potencjalnego włamywacza. Dlatego warto zaufać specjalistom, dzięki którym możemy być pewni, iż zamontowany element w stu procentach spełni swoje zadanie. Zwłaszcza, że firmy ubezpieczeniowe często w swoich regulaminach zawierają klauzule, które wyłączają ich odpowiedzialność za włamanie, jeśli zamek został zamontowany samodzielnie przez właściciela posesji. A to już prosta droga do utraty odszkodowania.
Odpowiednie drzwi
Nawet najlepszy zamek nie pomoże, jeśli nie zamontujemy go – sami, bądź przy współpracy z odpowiednią firmą – w odpowiednio wzmocnionych drzwiach. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście wzmocnienie mechaniczne, jednak coraz częściej spotkać można również drzwi zabezpieczone elektronicznie. Pozwala to na błyskawiczną reakcję w przypadku jakiejkolwiek próby naruszenia ich integralności. W połączeniu z solidnym zamkiem pozwala to na zapobieżenie włamaniu, gdyż potencjalny włamywacz traci cenne sekundy na próbie sforsowania drzwi, podczas gdy właściciel ma już informację o jego szkodliwym działaniu. Klasyczne drzwi antywłamaniowe neutralizują wszelkie próby złamania ich zabezpieczeń, nawet przy użyciu niekonwencjonalnych metod.
Najpopularniejsze metody włamań
Zamek jest najsłabszym ogniwem, które złodzieje usiłują wykorzystać podczas włamania. Wykonane z kiepskiego materiału wkładki do zamków są podatne na rozwiercenie. Trzeba również pamiętać, iż taka wkładka, która wystaje na więcej niż 5 milimetrów z zamka to wręcz zaproszenie dla włamywacza. O dziwo, bardzo skuteczny okazuje się włam „na klamkę” – niepożądani goście próbują wejść do mieszkania, po prostu naciskając klamkę – zaskakująco dużo osób zapomina o zamknięciu drzwi. Niektóre zamki są z kolei podatne na zwykłe puknięcie w nie – i łatwo ustępują. Dlatego odpowiednie, atestowane wkładki do zamków pozawalają na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa.
19 thoughts on “Wkładki do zamków – 4 powody, by zabezpieczyć się przed włamaniem”