Jak wybrać podkład idealny do Twojej cery?

Jak wybrać podkład idealny do Twojej cery?

Podkład to baza makijażu. Jeśli dobierzesz go źle, uwydatni niedoskonałości Twojej skóry i zrujnuje efekt, na jakim Ci zależało. Odpowiedni z kolei sprawi, że będziesz wyglądała świeżo, promiennie i młodo. Sprawdź, jak go dobrać!

 

Wybór podkładu – ocena cery

Podkład służy kamuflowaniu niedoskonałości cery, blizn, pryszczy, zmarszczek i przebarwień. Pierwszym krokiem do wybrania odpowiedniego jest ocena skóry twarzy. Może ona być:

  • sucha i przesuszająca się,
  • mieszana,
  • tłusta i przetłuszczająca się,
  • wrażliwa,
  • naczynkowa.

Do cery suchej warto wybierać podkłady nawilżające i wzbogacone witaminami, zwłaszcza witaminą E, która chroni przed wolnymi rodnikami. Taki podkład powinien być płynny (mleczko bądź fluid), co wpływa na łatwość rozprowadzania i eliminuje konieczność wcierania.

W podkładach do cery mieszanej oraz przetłuszczającej się nie może znajdować się olej – ich zadaniem jest matowanie cery. Zamiast tego podkład powinien zawierać cząsteczki sylikonu. Bazę może stanowić woda.

Cera wrażliwa z kolei wymaga kosmetyku jak najbardziej naturalnego, bezzapachowego i niedrażniącego. Im krótszy jest jego skład, tym lepiej. Produktem dedykowanym do cery wrażliwej jest podkład mineralny – złożony z trzech tylko składników naturalnych.

Po jaki kolor podkładu do twarzy sięgnąć?

Podkład nie może być zbyt ciemny ani za jasny. Nie zawsze opłaca się kupować kosmetyki rozświetlające, czasem zaś zgubne są matowe.

Ciemnych oraz rozświetlających podkładów nie wolno stosować na cerze z rozszerzonymi porami – uwydatnią niedoskonałości. Ze zmianami z przebarwieniami najlepiej poradzi sobie podkład z żółtym barwnikiem.

Odpowiedni kolor podkładu sprawia, że skóra wygląda młodziej, zdrowiej i piękniej. Aby sprawdzić, czy oglądany produkt pasuje do Twojej cery, należy przetestować go na linii żuchwy, nie zaś na ręce. Ręka ma zupełnie inny odcień i dobranie do niego koloru podkładu nie gwarantuje kompatybilności ze skórą twarzy. Dobry podkład to taki, którego barwa wtapia się w Twoją twarz. A jeśli nie jesteś pewna, który kolor pasuje Ci lepiej, zawsze decyduj się na ten jaśniejszy – ciemny Cię postarzy.

Wybierając podkład, pamiętaj, że:

  • do zimnej tonacji skóry pasują jasne odcienie: beżowe, różowe,
  • do ciepłej tonacji skóry pasują żółtawe odcienie: ciepłe beże, żółcie,
  • uniwersalne odcienie pasują do każdej tonacji skóry: natural fawn, natural cream.

Do normalnej i przetłuszczającej skóry idealnie sprawdzi się Maybelline Super Stay 24h nr 05 Light Beige. To podkład matujący, równoważący. Nie spływa pod wpływem ciepła, wilgoci czy potu, więc nałożony rano, przetrwa cały dzień. W linii marki są też inne odcienie, które dopasujesz do koloru i rodzaju Twojej skóry.

Podkład zgodny z porą roku

Niemniej ważnym czynnikiem podczas wybierania podkładu do twarzy jest pora roku, w której chcesz go stosować.

Latem skóra powinna oddychać. Dzięki temu, że jest opalona, nie potrzebuje wielu warstw podkładu. Wystarczy pokryć nim kilka „trudnych” miejsc na twarzy – tych, gdzie widać przebarwienia czy inne niedoskonałości. Reszta może zostać naga.

Jesień i zima z kolei to pory roku, podczas których warto zadbać o zabezpieczenie przed zimnem oraz wiatrem. Gęstsze podkłady poradzą sobie wówczas lepiej.