Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej

Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej

Śnieżnobiałe i proste zęby to marzenie niejednej osoby, jednak dzięki zabiegom z zakresu stomatologii estetycznej można w skuteczny sposób poprawić wygląd swojego uzębienia. Jakie jednak zabiegi stomatologii estetycznej oferowane są obecnie w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych?

Osady i przebarwienia na zębach

Wraz z upływem czasu zęby każdej osoby zaczynają stopniowo zmieniać swoje zabarwienie, jednak powstałe wówczas osady i przebarwienia można w skuteczny sposób usunąć podczas zabiegu piaskowania lub scalingu. Częste picie kawy, mocnej herbaty oraz wina, a także palenie papierosów przyczynia się do powstawania trwałych przebarwień w strukturze zębów. Niestety w wielu przypadkach usunięcie powstałych przebarwień przy użyciu zabiegów mechanicznych nie jest niestety możliwe. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie zaawansowanych metod wybielania zębów. Przy pomocy odpowiednich metod leczenia możliwe jest poprawienie wyglądu zębów, jednak przed podjęciem decyzji o wyborze określonej metody konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych. Lekarz po przeprowadzeniu konsultacji powinien przedstawić każdemu pacjentowi możliwe warianty leczenia, dobierając tym samym odpowiedni zabieg z zakresu stomatologii estetycznej. W większości gabinetów oferta obejmuje przede wszystkim takie zabiegi jak wybielanie zębów, założenie licówek, koron lub mostów porcelanowych.

Wybielanie zębów przy pomocy nakładek

W nakładkowej metodzie wybielania zębów stomatolodzy wykorzystują indywidualnie zaprojektowane nakładki wybielające, które pacjent może stosować bez problemu w domu. Podczas takiego procesu wybielania w strukturze zębów nie zachodzą żadne zmiany bezpieczne, dzięki czemu metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla szkliwa. Każda osoba, która decyduje się na wybielanie zębów przy pomocy nakładek, w pierwszej kolejności zostaje poddana bardzo dokładnemu badaniu stanu uzębienia. Przed samym zabiegiem konieczne jest usunięcie kamienia nazębnego, a także odpowiednie zabezpieczenie wszystkich ubytków. Po odpowiednim przygotowaniu zębów lekarz pobiera wyciski zębów i na ich podstawie przygotowuje specjalne szyny. Następnie konieczne jest dobranie odpowiedniego stężenia nadtlenku wodoru w celu osiągnięcia najlepszego efektu. Pacjent otrzymuje wówczas od lekarza szyny oraz specjalny żel wybielający, które powinien nakładać na zęby w ciągu dnia lub podczas nocy. Standardowa kuracja trwa zazwyczaj od 4 do 6 tygodni, jednak możliwe jest jej przedłużenie. Jeśli chodzi o efekty zabiegu, to zazwyczaj utrzymują się one nawet przez kilkanaście miesięcy. W celu poznania nieco bliższych informacji warto zajrzeć na stronę drwojcik.pl.

Licówki porcelanowe

W sytuacji, gdy dana osoba nie jest zadowolona zarówno z koloru swoich zębów, jak i z ich kształtu to powinna zdecydować się na założenie licówek porcelanowych. Licówki to bardzo cienkie nakładki, które są niezwykle trwałe i w przypadku odpowiedniej pielęgnacji mogą pozostać na zębach nawet przez 10 lat. Takie rozwiązanie sprawdza się idealnie w przypadku widocznych uszkodzeń szkliwa lub bardzo nieregularnego kształtu zębów. Licówki pomagają w skuteczny sposób przykryć przebarwienia znajdujące się na szkliwie, a dzięki nim można w bardzo krótkim czasie uzyskać przepiękny efekt białych zębów.

Korony i mosty porcelanowe

Jedną z najbardziej zaawansowanych metod poprawy koloru i kształtu zębów jest założenie koron lub mostów porcelanowych. Założenie na zęby korony to bardzo trwała metoda odbudowy zęba, jednak każda osoba powinna mieć świadomość tego, iż swobodne wyciągnięcie jej z ust jest niemożliwe. Korony stosuje się najczęściej w przypadku znacznego zniszczenia naturalnej korony zęba, a także w celu wykonania korekty zwarcia. Metoda ta sprawdza się również bardzo dobrze w przypadku osób, które mają niewłaściwie ustawione zęby na łuku lub narzekają na nieatrakcyjny kształt zęba. W przypadku nieco większych braków w uzębieniu można natomiast zdecydować się na wykonanie mostów, czyli zblokowanych koron.