Zalety i wady spedycji lotniczej

Zalety i wady spedycji lotniczej

Spedycja to coś więcej niż tylko transport. W ramach usług,które świadczą firmy spedycyjne oczywiście świadczony jest także transport, ale dodatkowo firma spedycyjna zajmie się także przygotowanie towaru do przesyłki. W zależności także od przyjętego zlecenia firma spedycyjna może wykonać również szereg innych, dodatkowych czynności. Organizowaniem przewozu ładunków zajmuje się obecnie mnóstwo firm spedycyjnych. Ich duża liczba działa również w naszym kraju. Przygotowywanie przesyłek i ich transport odbywa się dzisiaj nie tylko na skalę krajową, ale także międzynarodową. W zależności od tego, jaki środek transportu jest wykorzystywany, spedycja została podzielona na: samochodową, kolejową, morską, żeglugi śródlądowej oraz lotniczą.

 

Spedycja lotnicza – największe zalety

Na skorzystanie z usług firm spedycyjnych, które dostarczają przesyłki korzystając z transportu lotniczego decydują się te podmioty, którym zależy na tym, aby określone towary dotarły do odbiory w sposób błyskawiczny. Największą zaletą spedycji lotniczej jest więc szybkość. Spedycja lotnicza to jednak nie tylko błyskawiczny czas realizacji zamówienia. Towary przewożone transportem lotniczym są również bardzo bezpieczne. Bezpieczeństwo to kolejny plus spedycji lotniczej. Firmy, które zajmują się spedycją lotniczą oferują usługi kompleksowe. Oznacza to, że zajmą się nie tylko przewozem, ale również załadunkiem i rozładunkiem. Do tego- jeśli jest taka potrzeba – zajmą się formalności związanymi z odprawą celną. Najwięksi spedytorzy lotniczy zapewniają, że są w stanie dostarczyć przesyłkę do każdego, nawet najdalszego zakątka świata. W ofercie największych firm znajdują się przesyłki typu „dom-dom”, przesyłki, które muszą zostać ściśle zabezpieczone jak również przesyłki niebezpieczne. W przypadku, gdy zleceniodawca zleca wyjątkowo duży transport, a spedytor nie jest w stanie zrealizować go własnymi siłami, zapewnia czarter samolotu transportowego. Wyjątkowo często realizowane są zlecenia cargo. W tym przypadku towar najczęściej dostarczany jest od lotniska do lotniska.

Czy spedycja lotnicza ma wady?

Spedycja lotnicza ma wiele zalet, ale nie jest pozbawiona również pewnych wad. Największą wadą spedycji lotniczej są wysokie koszty. Im gabaryt i ciężar danego ładunku są większe, tym koszt spedycji lotniczej staje się wyższy. Do tego w przypadku spedycji lotniczej na terenie naszego kraju minusem jest to, że klienci obsługiwani są przez firmy spedytorskie tylko w pięciu portach lotniczych. Są to porty w: Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach.

Spedycja lotnicza to przewóz towarów z wykorzystaniem samolotów transportowych lub samolotów pasażerskich. Spedycja lotnicza to najszybszy i zarazem najbardziej bezpieczny sposób transportowania towarów,szczególnie na duże i bardzo duże odległości. Towary docierają na inne kontynenty w ciągu kilkunastu godzin. Spedycja lotnicza umożliwia transport praktycznie wszystkich towarów, także niebezpiecznych. W niektórych firmach zajmujących się spedycją lotniczą przewożone są także towary, które wymagają chłodzenia.

Artykuł powstał przy współpracy z Sea Cargo Operations