Opalanie w solarium należy do tego typu tematów, które mają zarówno swoich zagorzałych zwolenników jak i zdecydowanych, zdeklarowanych przeciwników. Ci drudzy wymieniają szereg zagrożeń, wynikających z nadmiernego korzystania z solarium i podnoszą problem tanoreksji – czyli uzależnienia od opalania w solarium. Jednak trzeba przyznać, że i zwolennicy tej formy opalania mają swoje racje. Dziś przyjrzyjmy się właśnie im.
Table of Contents
ToggleJakie zatem są plusy opalania w solarium?
- W solarium dawka promieni UV jest ściśle określona i można dopasowywać ją do określonego typu skóry.
- Promieniowanie lamp solaryjnych pobudza organizm do produkcji witaminy D, której zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych nam brakuje.
- Solarium delikatnie przygotowuje naszą skórę na kontakt ze słońcem po zimowej przerwie, dzięki czemu możemy uniknąć szoku w styczności z „pierwszym ostrzejszym słońcem” .
- Solarium może stanowić rozrywkę i relaks dla osób, które lubią się wygrzewać i opalać na słońcu, dostarcza światła, którego niedobory, mogą prowadzić nawet do depresji.
Czy to oznacza, że przeciwnicy solarium nie mają racji i ich argumenty są zupełnie bezzasadne. Otóż nie. Solarium rzeczywiście może nieść ze sobą pewne zagrożenia. By ich uniknąć należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Oto one:
- Czas opalania w solarium powinien być dobrany przez profesjonalny personel, który uwzględni rodzaj naszej skóry oraz typ lamp solaryjnych, dostępnych w salonie.
- Należy zachowywać minimum 48 – godzinne przerwy pomiędzy kolejnymi seansami w solarium.
- Nie powinniśmy przekraczać liczby 60 seansów w roku.
- Podczas opalania w solarium zawsze powinniśmy pamiętać o tym, by chronić oczy używając okularków ochronnych.
- Z solarium powinniśmy korzystać po dokładnym oczyszczeniu skóry, pod wpływem ciepła i światła z lamp solaryjnych, niektóre kosmetyki mogą bowiem wywoływać uczulenie, a nawet przebarwienia skóry.
- Nie powinniśmy łączyć seansów w solarium z nadmierną ekspozycją skóry na słońce.
- Korzystając z solarium zawsze powinnyśmy korzystać z profesjonalnych kosmetyków solaryjnych, a nie zwykłych kremów z filtrami UV.
Jakie są przeciwwskazania do korzystania z solarium? Są nimi zwłaszcza:
- Fototyp I – czyli bardzo jasna karnacja
- Nadciśnienie tętnicze
- Zaburzenia układu krążenia
- Choroby tarczycy
- Znamiona barwnikowe na skórze
- Trądzik różowaty
- Rozszerzone naczynka
- Alergia na promieni UV
- Zażywanie leków nasercowych, hormonalnych, sulfonamidów, przeciwbólowych
- Ciąża
Badania nad światłem solarnym w trosce o zdrowie.
Pozytywny wpływ promieniowania ultrafioletowego na organizm człowieka jest potwierdzony naukowo. W 2001 roku Rolf Dieter Krause z Berlina dowiódł, że wpływa ono na krążenie krwi, obniża ciśnienie, rozszerza naczynia krwionośne, co pozwala organizmowi szybciej się relaksować.
William Grant z USA badał z kolei wpływ witaminy D3 na układ sercowo-naczyniowy. Stwierdził, że jej niedobory mogą prowadzić do chorób takich jak stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporoza, cukrzyca a także nowotworów prostaty, piersi i okrężnicy. Naukowiec stwierdził, że umiarkowane korzystanie z solarium pozwala uzupełniać niedobory witaminy D3 w organizmie, a jednocześnie zapobiega tymże chorobom.
Nie pozostaje zatem nic innego jak uznać, że solarium może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie oraz jakość naszego życia. Jak zwykle jednak najważniejszy jest umiar w korzystaniu z niego. Podobne jak ze słońca, również z solarium możemy czerpać tak ważne dla nas światło, ciepło, witaminę D3 oraz radość i relaks. W jednym i w drugim przypadku warto jednak przestrzegać zasad, które uchronią nas przed negatywnymi konsekwencjami nadmiernego opalania, o których w żadnym wypadku nie wolno nam zapomnieć.
1 thought on “Zalety solarium”
Ja mam niemiłe doświadczenie z solarium, cała skóra popalona …aż mnie ciarki przechodzą gdy sobie przypomnę…