Zalety solarium

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Jakie zatem są plusy opalania w solarium?

Opalanie w solarium należy do tego typu tematów, które mają zarówno swoich zagorzałych zwolenników jak i zdecydowanych, zdeklarowanych przeciwników. Ci drudzy wymieniają szereg zagrożeń, wynikających z nadmiernego korzystania z solarium i podnoszą problem tanoreksji – czyli uzależnienia od opalania w solarium. Jednak trzeba przyznać, że i zwolennicy tej formy opalania mają swoje racje. Dziś przyjrzyjmy się właśnie im.

Jakie zatem są plusy opalania w solarium?

 • W solarium dawka promieni UV jest ściśle określona i można dopasowywać ją do określonego typu skóry.
 • Promieniowanie lamp solaryjnych pobudza organizm do produkcji witaminy D, której zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych nam brakuje.
 • Solarium delikatnie przygotowuje naszą skórę na kontakt ze słońcem po zimowej przerwie, dzięki czemu możemy uniknąć szoku w styczności z „pierwszym ostrzejszym słońcem” .
 • Solarium może stanowić rozrywkę i relaks dla osób, które lubią się wygrzewać i opalać na słońcu, dostarcza światła, którego niedobory, mogą prowadzić nawet do depresji.
Jakie zatem są plusy opalania w solarium?
Jakie zatem są plusy opalania w solarium?

Czy to oznacza, że przeciwnicy solarium nie mają racji i ich argumenty są zupełnie bezzasadne. Otóż nie. Solarium rzeczywiście może nieść ze sobą pewne zagrożenia. By ich uniknąć należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Oto one:

 • Czas opalania w solarium powinien być dobrany przez profesjonalny personel, który uwzględni rodzaj naszej skóry oraz typ lamp solaryjnych, dostępnych w salonie.
 • Należy zachowywać minimum 48 – godzinne przerwy pomiędzy kolejnymi seansami w solarium.
 • Nie powinniśmy przekraczać liczby 60 seansów w roku.
 • Podczas opalania w solarium zawsze powinniśmy pamiętać o tym, by chronić oczy używając okularków ochronnych.
 • Z solarium powinniśmy korzystać po dokładnym oczyszczeniu skóry, pod wpływem ciepła i światła z lamp solaryjnych, niektóre kosmetyki mogą bowiem wywoływać uczulenie, a nawet przebarwienia skóry.
 • Nie powinniśmy łączyć seansów w solarium z nadmierną ekspozycją skóry na słońce.
 • Korzystając z solarium zawsze powinnyśmy korzystać z profesjonalnych kosmetyków solaryjnych, a nie zwykłych kremów z filtrami UV.

 

Jakie są przeciwwskazania do korzystania z solarium? Są nimi zwłaszcza:

 • Fototyp I – czyli bardzo jasna karnacja
 • Nadciśnienie tętnicze
 • Zaburzenia układu krążenia
 • Choroby tarczycy
 • Znamiona barwnikowe na skórze
 • Trądzik różowaty
 • Rozszerzone naczynka
 • Alergia na promieni UV
 • Zażywanie leków nasercowych, hormonalnych, sulfonamidów, przeciwbólowych
 • Ciąża

 

Badania nad światłem solarnym w trosce o zdrowie.

Pozytywny wpływ promieniowania ultrafioletowego na organizm człowieka jest potwierdzony naukowo. W 2001 roku Rolf Dieter Krause z Berlina dowiódł, że wpływa ono na krążenie krwi, obniża ciśnienie, rozszerza naczynia krwionośne, co pozwala organizmowi szybciej się relaksować.
William Grant z USA badał z kolei wpływ witaminy D3 na układ sercowo-naczyniowy. Stwierdził, że jej niedobory mogą prowadzić do chorób takich jak stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporoza, cukrzyca a także nowotworów prostaty, piersi i okrężnicy. Naukowiec stwierdził, że umiarkowane korzystanie z solarium pozwala uzupełniać niedobory witaminy D3 w organizmie, a jednocześnie zapobiega tymże chorobom.

Nie pozostaje zatem nic innego jak uznać, że solarium może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie oraz jakość naszego życia. Jak zwykle jednak najważniejszy jest umiar w korzystaniu z niego. Podobne jak ze słońca, również z solarium możemy czerpać tak ważne dla nas światło, ciepło, witaminę D3 oraz radość i relaks. W jednym i w drugim przypadku warto jednak przestrzegać zasad, które uchronią nas przed negatywnymi konsekwencjami nadmiernego opalania, o których w żadnym wypadku nie wolno nam zapomnieć.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

1 thought on “Zalety solarium

 1. Ja mam niemiłe doświadczenie z solarium, cała skóra popalona …aż mnie ciarki przechodzą gdy sobie przypomnę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

tivi d e

Znaleziony temat: tivi d e Jak schudnąć i poprawić kondycję dzięki treningowi i diecie Chcąc poprawić swoją kondycję i zrzucić kilka zbędnych kilogramów, warto skupić

Czytaj więcej »

bez planu naddniestrze

Znaleziony temat: bez planu naddniestrze Jak schudnąć bez planu? Poradnik dla aktywnych W dzisiejszych czasach wiele osób stara się utrzymać zdrową wagę i dobrą kondycję.

Czytaj więcej »

chodakowska z piłką

Znaleziony temat: chodakowska z piłką Jak być aktywnym z Ewą Chodakowską? Ewa Chodakowska jest jedną z najbardziej znanych trenerów fitness w Polsce. Jej metody treningowe

Czytaj więcej »

wieksze posladki bez cwiczen

Znaleziony temat: wieksze posladki bez cwiczen Jak zdobyć większe pośladki bez ćwiczeń? Marzysz o większych, bardziej jędrnych pośladkach, ale nie masz czasu na regularne treningi?

Czytaj więcej »

vagabond trening dama

Znaleziony temat: vagabond trening dama Jak schudnąć i wyrzeźbić pośladki – poradnik treningowy Jeśli marzysz o smukłej sylwetce i wyrzeźbionych pośladkach, to ten artykuł jest

Czytaj więcej »

plan playhouse

Znaleziony temat: plan playhouse Jak schudnąć i poprawić kondycję za pomocą planu Playhouse? Marzysz o smukłej sylwetce i lepszej kondycji, ale nie wiesz, od czego

Czytaj więcej »

400 kcal trening

Znaleziony temat: 400 kcal trening Jak schudnąć 400 kcal dzięki treningowi i diecie Ewy Chodakowskiej? Jeśli chcesz schudnąć i zrzucić zbędne kilogramy, warto postawić na

Czytaj więcej »

od czego bolą pośladki

Znaleziony temat: od czego bolą pośladki Jak zadbać o pośladki i pozbyć się bólu? Poradnik dla aktywnych Posiadanie pięknych i jędrnych pośladków to marzenie wielu

Czytaj więcej »

pro plan köpek mamas?

Znaleziony temat: pro plan köpek mamas? Jak schudnąć i być aktywnym dzięki diecie Pro Plan i treningowi Ewy Chodakowskiej? Czy marzysz o smukłej sylwetce i

Czytaj więcej »

trening 5×5 fbw

Znaleziony temat: trening 5×5 fbw Jak efektywnie schudnąć i ujędrnić ciało? Praktyczny poradnik dla początkujących Czy marzysz o smukłej sylwetce i jędrnych pośladkach? Jeśli tak,

Czytaj więcej »

ewie chodakowskiej

Znaleziony temat: ewie chodakowskiej Jak być aktywnym i zdrowym z Ewą Chodakowską Ewa Chodakowska to jedna z najbardziej znanych i cenionych trenerów fitness w Polsce.

Czytaj więcej »

trening z piłką gimnastyczną

Znaleziony temat: trening z piłką gimnastyczną Jak efektywnie trenować z piłką gimnastyczną – poradnik dla aktywnych Trening z piłką gimnastyczną to doskonały sposób na wzmocnienie

Czytaj więcej »

pośladki z mel

Znaleziony temat: pośladki z mel Jak zbudować piękne pośladki z pomocą Ewy Chodakowskiej Marzysz o jędrnych i pięknie wymodelowanych pośladkach? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś!

Czytaj więcej »

plan bez skazy youtube

Znaleziony temat: plan bez skazy youtube Plan bez skazy YouTube – jak być aktywnym z Ewą Chodakowską Jeśli chcesz schudnąć, poprawić swoją kondycję i wzmocnić

Czytaj więcej »