Wraz z początkiem jesieni, w salonach urody zaczynają królować kuracje kosmetyczne, z których trzeba było zrezygnować w okresie letnim. Należy do nich na pewno jedna z najskuteczniejszych metod leczenia cery naczynkowej. Jeśli więc czekamy na odpowiedni moment, aby móc bez przeszkód z niej skorzystać, zbliżające się chłodne, deszczowe dni to doskonała okazja.
Zabiegi z zastosowaniem technologii IPL, ze względu na bezinwazyjny charakter i wysoką skuteczność, zyskały dużą popularność w medycynie estetycznej. Niemniej, wykonywanie tego typu terapii w czasie silnego oddziaływania promieni słonecznych może przynieść niepożądane skutki uboczne (miejscowe przebarwienia lub poparzenia skóry). Dlatego koniec lata oznacza zarazem „początek sezonu” na takie kuracje, jak zamykanie naczynek IPL.
Table of Contents
ToggleZamykanie naczynek IPL – charakter i przebieg kuracji
Skłonność do powstawania rumieni i poszerzonych naczynek to przypadłość związana zarówno z cienką, delikatną cerą, jak i skórą grubą oraz tłustą. Przyczyny tych zmian także potrafią być różne: niewłaściwa pielęgnacja, wysokie ciśnienie, zmiany hormonalne lub obciążenia genetyczne. Jak widać, niektóre z nich mogą okazać się trudne do usunięcia – warto wtedy skorzystać z pomocy profesjonalnych gabinetów kosmetycznych.
Zamykanie naczynek IPL to dziś jedna z najskuteczniejszych metod walki z tego typu niedoskonałościami. Stanowi znakomite rozwiązanie zwłaszcza dla wrażliwej, płytko unaczynionej skóry, której nie obce jest powstawanie rumienia. Ponadto, z kuracji tej korzysta się przy skłonnościach do pojawiania się trądziku różowatego.
Zabieg polega na precyzyjnym naświetlaniu danej zmiany skórnej (naczynek umiejscowionych powierzchniowo bądź znajdujących się głębiej), bez ingerencji w inne obszary ciała. W trakcie tej czynności hemoglobina pochłania energię świetlną, co skutkuje podwyższeniem temperatury krwi. Dochodzi do koagulacji, uszkodzenia ściany naczynka oraz samoistnego usunięcia go z organizmu.
Jeszcze przed naświetlaniem, miejsce poddawane kuracji jest oczyszczane i pokrywane specjalnym żelem, zaś urządzenie odpowiednio konfigurowane. Po wykonaniu zabiegu (trwającego od 20 do 30 minut, w zależności od wybranej partii ciała), obszar ten łagodzi się za pomocą takich preparatów, jak alantan bądź panthenol.
Przygotowania, zalecenia i przeciwwskazania
Wykonanie zabiegu poprzedza dokładny wywiad, przeprowadzany przez kosmetologa. Rozmowa ma na celu określenie ogólnego stanu zdrowia, rodzaju skóry oraz poziomu jej unaczynienia u osoby biorącej udział w zamykaniu naczynek IPL. Od tych ustaleń będzie bowiem zależeć wybór odpowiednich parametrów naświetlania.
Efekty terapii są zauważalnej już po kilku spotkaniach. Zaleca się jednak wykonanie 4-6 zabiegów w 3-tygodniowych odstępach czasowych. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że zbytnie wydłużenie bądź skrócenie tych przerw może wpłynąć na skuteczność kuracji. Po każdej wizycie związanej z zamykaniem naczynek IPL należy zrezygnować z opalania się i stosowania peelingów. Nie wskazane jest również w najbliższych dniach korzystanie z basenu lub sauny, branie gorących kąpieli oraz używanie preparatów na bazie alkoholu. Istotne zaś będzie właściwe nawilżanie miejsca poddanego kuracji.
Kiedy nie należy przeprowadzać zamykania naczynek IPL? Na pewno w przypadku kobiet w okresie ciąży lub karmienia piersią. Wśród przeciwwskazań znajdziemy też występowanie epilepsji, cukrzycy i chorób nowotworowych, podobnie jak przyjmowanie antybiotyków lub leków rozrzedzających krew.
Artykuł powstał we współpracy z gabinetem medycyny estetycznej Qclinique: