Zapewnij sobie białko!

Zapewnij sobie białko!

Białko jest zdecydowanie najważniejszą częścią zdrowej diety. Jego obecność jest znacznie ważniejsza od tłuszczów i węglowodanów (choć i o nich nie można zapominać!). To właśnie białko jest niezbędne do naprawy mięśni i tkanek, prawidłowego funkcjonowania mózgu czy podtrzymywania wszelkich funkcji energetycznych i odpornościowych naszego ciała. Dlatego też warto wiedzieć, jak dostarczać jego odpowiednią ilość w swojej codziennej diecie.

 

Ciało – machina zbudowana z białek

Ludzkie ciało składa się z około czterech bilionów komórek, które nieustannie wykonują te same, codzienne funkcje. Każda z nich oddycha, replikuje się i odbudowuje w przypadku uszkodzenia. Nasze komórki wykorzystują ponad 100 000 białek do budowy mięśni, skóry, neuroprzekaźników, narządów, gruczołów, włosów i paznokci. To właśnie białka są materiałem budulcowym dla prawie wszystkich tkanek w naszym ciele.

Wartościowe źródła białka

Białka pochodzenia zwierzęcego, takie jak nabiał, mięso, ryby, drób i jaja zawierają wszystkie niezbędne dla organizmu aminokwasy. Rośliny również potrafią być wartościowym źródłem białek, dlatego warto do swojej codziennej diety wprowadzić rośliny strączkowe, soję, tofu, szpinak, spirulinę czy migdały. Aby dokładnie sprawdzić, który produkt jest bogaty w białko warto sięgnąć po tabele wartości odżywczych, a następnie starać się możliwie jak najbardziej urozmaicić nakładane na talerz produkty z jego wysoką ilością.

Odpowiednie ilości

Zastanawiasz się, ile białka potrzebuje Twój organizm? Codzienne zapotrzebowanie dla każdego z nas jest określane na podstawie poszczególnych zmiennych, takich jak wiek, beztłuszczowa masa ciała i poziom aktywności fizycznej. Kolejnym czynnikiem jest jakość spożywanego białka: małe porcje produktów mlecznych, mięsa i ryb dostarczą ciału więcej tego składnika pokarmowego, niż potrawy na bazie soi, ziaren lub orzechów. Podstawowym przelicznikiem i sugerowaną ilością białka jest jego 0,5 grama na kilogram masy ciała dziennie. Dotyczy to osoby zdrowej, ale mało ćwiczącej lub nie ruszającej się wcale. Schody pojawiają się w przypadku, gdy trenujesz regularnie lub marzysz o zwiększeniu swojej masy mięśniowej. Wówczas swoje zapotrzebowanie na białko najlepiej skonsultować z profesjonalnym dietetykiem.

Prosty sposób na…

Jeżeli ilość powyższych informacji nieco Cię przerasta i obawiasz się, czy zapewniasz swojemu ciału odpowiednie ilości białka, zdecyduj się na catering dietetyczny Miód Malina. To może być dla Ciebie gwarancją tego, że dostarczasz sobie tyle białka, ile dokładnie Ci potrzeba. Jak to możliwe? Nad każdym jadłospisem czuwa dietetyk znający się na zasadach funkcjonowania ludzkiego organizmu, który wie również, gdzie odnaleźć najlepsze pokłady łatwo przyswajalnego białka. W ten sposób codziennie dostarczany codziennie do rąk własnych zestaw pięciu posiłków da Ci możliwość pełnej koncentracji na swojej pracy, pasjach i czasie wolnym bez konieczności martwienia się o to, co i w jakich ilościach ląduje na talerzu.

Teraz już wiesz, że bez białka ani rusz, a więc podejmij wyzwanie i dokładnie sprawdź, ile go potrzebujesz i gdzie je znajdziesz. Zacznij również przygotowywać bogate w białko potrawy i zauważ różnicę w swoim ciele szybciej niż myślisz!