Dieta kopenhaska, cieszy się współcześnie bardzo dużą popularnością. Często określana jest także innymi pojęciami, jak dieta niskowęglowodanowa i niskokaloryczna. Jej głównym zadaniem jest usprawnienie całej naszej przemiany materii, jednakże należy pamiętać, że nie każdy może ją zastosować. Tyczy się to osób z nadciśnieniem, chorobami nerek i żołądka. Dodatkowo dieta ta nie polecana jest sportowcom, a także osobom, które pracują fizycznie. Sprawdź jej najważniejsze zalety i wady.
Table of Contents
ToggleDieta kopenhaska – charakterystyka
Niskokaloryczna dieta, bo pod takim określeniem często ujmuje się dietę kopenhaską nie może być stosowana przez każdą osobę, bez względu na wiek i płeć. Dzieje się tak właśnie dlatego, że zawiera ona bardzo małą ilość kalorii a dodatkowo niewiele węglowodanów. Twórcy owej diety, jednakże obiecują nawet 20 kilogramów mniej jedynie w 13 dni. W praktyce jednak owa utrata kilogramów waha się w przedziale 7 -10 kilogramów.
Zasady diety kopenhaskiej
Jeśli zastosujemy tę dietę i będziemy ściśle trzymać się jej zasad, każdego dnia zjadać będziemy około 500 – 600 kalorii. Cała kuracja powinna trwać 13 dni, jednakże jeśli przerwiemy ją przed upływem tego terminu, kolejny raz podjąć możemy ją dopiero po upływie trzech miesięcy. Pamiętać należy, że nie wolno przedłużać diety, ponieważ możemy doprowadzić do poważnego niedoboru witamin i minerałów w organizmie. Efekt stosowania diety utrzymuje się nawet 3 lata.
kto może stosować dietę?
Przeciwwskazania do stosowania diety kopenhaskiej
Dieta kopenhaska mimo licznych zalet nie może być stosowana przez wszystkie, bez wyjątku osoby. Zastosować mogą ją osoby zdrowe, najlepiej po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Jeśli mamy chore nerki, problemy z żołądkiem, czy też każdego dnia pracujemy aktywnie bądź uprawiamy sport, z całą pewnością rozpoczęcie tej diety nie jest rozsądne.
Kilka głównych zasad diety
- Dietę stosuj zgodnie z opracowanym menu, ponieważ tylko wówczas przyniesie efekty.
- Dania w diecie są monotonne, dlatego aby się nie zniechęcić warto zastosować przyprawy np. cynamon czy kardamon.
- Ostatni posiłek nie można jeść później niż o 19.
- Pij dużo wody mineralnej niegazowanej, ponieważ przyśpieszy przemianę materii.
Aby efekt diety był pozytywny z całą pewnością nie możesz odstępować od ustalonego menu. Jeżeli zdarzy się, że wypijesz lampkę wina, zjesz ciastko, czy nawet żujesz gumę, kurację uznaje się za przerwaną.
Produktem wskazanym w diecie jest picie dwóch litrów wody mineralnej w ciągu dnia, ponieważ pozytywnie wpływa na przemianę materii, a dodatkowo oczyszcza organizm.