Rehabilitacja to proces, podczas którego osoby po wypadkach czy chorobach dochodzą do siebie. Priorytetem jest w tym przypadku odzyskanie pełnej sprawności, lecz nie zawsze jest to możliwe. Rehabilitanci dokładają jednak wszelkich starań, aby organizm odbudował się na tyle, na ile jest to możliwe. W rehabilitacji stosuje się różnorodne metody zależne od specyfikacji schorzenia. Jedną z nich jest elektroterapia, która jest częścią fizjoterapii.
Co to jest elektroterapia?
Jak można domyślić się po samej nazwie, elektroterapia wykorzystuje energię elektryczną w procesach leczniczych. Największe zastosowanie ma w gabinetach rehabilitacyjnych, w których znajduje się specjalistyczny sprzęt, jednak coraz częściej można spotkać się z sytuacjami, w których pacjenci prądy elektryczne mogą wykorzystywać również podczas procesu rehabilitacyjnego we własnym domu. W procesie rehabilitacji wykorzystywany jest zarówno prąd stały jak i zmiany jego napięcia.
W jakim celu stosuje się elektroterapię?
Rehabilitacja przy wykorzystaniu elektroterapii stosowana jest w przypadkach schorzeń o bardzo różnym podłożu. Prądy elektryczne mogą być wykorzystywane na przykład do pobudzania zastanych mięśni, zmniejszania dolegliwości bólowych, a także do przyspieszania procesu regeneracji uszkodzonych tkanek w organizmie. Jak widać, zastosowania tej metody są bardzo różnorodne, nie dziwi więc to, że prąd wykorzystywany jest przez szeroką rzeszę specjalistów z dziedziny fizjoterapii.
Jakie są wskazania do stosowania tej metody?
Elektroterapia stosowana jest zarówno w stanach powypadkowych, do których można zaliczyć złamania kończyn jak i w procesach rehabilitacyjnych przy przewlekłych schorzeniach. W tym drugim przypadku można wymienić chociażby przewlekłe dolegliwości bólowe związane z uszkodzeniem kręgosłupa, dystrofie mięśniowe czy też choroby o podłożu reumatycznym, a nawet migrenowe bóle głowy. Warto jednak pamiętać o tym, że rehabilitacja przy wykorzystaniu prądów elektrycznych nie może być stosowana w każdym przypadku. Do przeciwwskazań należą na przykład wszczepione rozruszniki serca, niektóre choroby o podłożu nowotworowym, a także ciąża.
Na czym polega elektroterapia?
Elektroterapia to metoda, do której zaliczają się różnorodne zabiegi. Jednym z najbardziej popularnych jest jonoforeza polegająca na aplikacji określonej dawki prądu stałego w konkretne miejsce. Zabieg ten pomaga uśmierzyć dolegliwości bólowe o dużym nasileniu. Warto wspomnieć również o innym zabiegu, jakim jest elektrostymulacja. W tym przypadku celem nadrzędnym jest pobudzenie do skurczów konkretnych grup mięśni w organizmie chorego. Dzięki elektrostymulacji udaje się wzmocnić mięśnie – jest to istotne w przypadku ich zastania, które powstanie na przykład wskutek unieruchomienia kończyny chociażby po złamaniu. Pacjent poddawany elektrostymulacji dużo szybciej odzyskuje sprawność. Do pozostałych zabiegów, podczas których wykorzystuje się zarówno prąd stały jak i zmienny zaliczyć można galwanizację, prądy TENS, a także prądy Kotza.
Artykuł został przygotowany we współpracy z rehab-gdansk.pl |