Robot przemysłowy jest to techniczny układ złożony z programowanego układu sterowania, a także uniwersalnej maszyny. Konstrukcja wspomnianej maszyny uniwersalnej opracowywana jest w zależności od wykonywanych operacji produkcyjnych, docelowego zastosowania, mobilności, gabarytów i obciążenia. Ponadto konstrukcja robota przemysłowego może być rozwijana w kierunku rozmiarów, siły, kształtów czy precyzji manipulatora. Zastosowanie robotów przemysłowych jest zdecydowanie bardziej zróżnicowane niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy jednak mają świadomość, gdzie wykorzystywane są obecnie tego typu roboty.
Table of Contents
ToggleZadania ryzykowne
Wśród najczęstszych obowiązków jakie pełnią roboty przemysłowe należy wymienić zadania ryzykowne. Są to czynności, które gdyby były wykonywane przez człowieka, mogłyby się zakończyć jego utratą zdrowia czy nawet życia. W zdecydowanej większości przypadków są to prace w bardzo niebezpiecznym środowisku pod względem występującego składu chemicznego. Roboty przemysłowe wykorzystywane są także w miejscach, gdzie oddziałują zróżnicowane siły o dużej wartości.
Monotonne czynności
Bardzo często wykorzystuje się również roboty przemysłowe do wykonywania bardzo monotonnych prac. Chodzi tutaj przede wszystkim o różnego rodzaju obowiązki na taśmie produkcyjnej, a także zadania, do których zatrudnienie ludzi byłoby zupełnie nieopłacalne. Jak wiadomo człowiek wykonujący monotonną pracę po pewnym czasie zaczyna się nudzić, co w konsekwencji przekłada się na jego zdecydowanie mniejszą wydajność. Zastosowanie do takiego zadania robota przemysłowego gwarantuje zachowanie ciągłej wydajności pracy.
Czynności o dużym nakładzie siły
W bardzo dużej liczbie zakładów przemysłowych stosuje się roboty do prac, które wymuszają oddziaływania dużych sił. Człowiek nawet przy pomocy prostszych maszyn nie byłby wstanie ich wykonać. Wykorzystywanie do takich zadań robotów przemysłowych gwarantuje zdecydowanie większe efekty.
Czynności wymagające precyzji
Jak wiadomo z roku na rok coraz większa liczba prac wymaga bardzo dużej dokładności. Nikogo nie może zatem dziwić fakt, że do takich zadań wykorzystywane są roboty przemysłowe, które są w stanie zrobić dany detal z dokładnością do setnych części milimetra. Dodatkowo tego typu roboty także doskonale zdadzą egzamin przy montażu zaawansowanych układów, gwarantując zarówno niezachwianą, jak i ciągłą dokładność w dłuższej perspektywie czasu.
Czynności wymagające dużej wydajności
Warto wiedzieć, że część zadań wymaga bardzo dużej wydajności, której nie byłby wstane wygenerować człowiek nawet przy wykorzystaniu maszyn. Doskonałym przykładem może być przemysł wydobywczy (górnictwo), a także branże specjalistyczne (serwerownie, łączność, a także telekomunikacja).
Podsumowanie
Roboty przemysłowe co prawda pod wieloma względami przewyższają możliwości człowieka, jednak jeszcze przez dłuższy czas nie będą wstanie do końca go zastąpić. Świetnym przykładem będą sytuacje, w których zamiast sekwencyjnego myślenia konieczne będzie skorzystanie z kreatywnych pomysłów.
Artykuł powstał przy współpracy z Corobotics.pl |