Kwas hialuronowy swoje zastosowania znajduje w medycynie przy leczeniu wielu chorób – m.in. nowotworów, przy zapaleniu stawów, chorobach wątroby i oczu. Jednak większość z nas i tak pewnie skojarzy go głównie jako „eliksir młodości” używany w medycynie estetycznej. I słusznie, bo zastosowanie kwasu w tej dziedzinie jest bez wątpienia ogromne. Składają się na to jego liczne zalety.
Kwas hialuronowy to glikozaminoglikan, związek, który występuje naturalnie w naszym organizmie. Stanowi formę wypełnienia pomiędzy komórkami. Niemal połowa jego zasobów znajduje się w skórze właściwej, a dzięki umiejętności wiązania ogromnej liczby cząsteczek wody odpowiada także za poziom nawilżenia komórek. Codzienne 30 procent hialuronianu ulega naturalnemu rozpadowi, a na to miejsce organizm produkuje świeże komórki.
Z upływem lat ta regeneracja przebiega coraz słabiej: czterdziestoletnia osoba produkuje o połowę mniej kwasu niż nowonarodzone dziecko. Skóra przestaje trzymać wodę, staje się sucha i zwiotczała, powstają pierwsze zmarszczki. Wiele osób decyduje się wtedy na zabiegi medycyny estetycznej. – Zaletą stosowania kwasu jest brak reakcji odrzucenia, w końcu wstrzykujemy w skórę związek, który nasz organizm sam produkuje. Odkrycie i zastosowanie odpowiednio zmodyfikowanego hialuronianu na początku lat 90. przyniosło spektakularny rozwój tej dziedzinie medycyny – stwierdza specjalista z kliniki dr Jolanty Bochińskiej.
Wiele odmładzających i rewitalizujących zabiegów polega na wstrzyknięciu w skórę określonej ilości kwasu. Z jego pomocą wypełnia się bruzdy i zmarszczki, modeluje części ciała i przywraca im właściwe proporcje. Stosuje się go przy modelowaniu nosa, powiększaniu ust i piersi, podniesieniu linii brwi i opadających powiek, usuwania cieni pod oczami, wypełniania zmarszczek naokoło ust. Z jego pomocą można też poprawić stan wyglądu szyi, dekoltu, dłoni oraz łokci.
Ze względu na to, że kwas hialuronowy stopniowo wchłania się do organizmu, implanty i wszystkie zabiegi na jego bazie są nietrwałe, należy je powtarzać dwa, trzy razy w roku. Zabiegi z zastosowaniem kwasu można także łączyć z innymi typami zabiegów estetycznych i kosmetycznych: peelingami, zabiegami z użyciem lasera, fal radiowych czy toksyny botulinowej. Wiąże się to jednak z pewnymi zastrzeżeniami.
Decydując się na różne rodzaje zabiegów z udziałem kwasu, zarówno w przypadku twarzy jak i ciała, powinno się zachować odstęp co najmniej trzech tygodni pomiędzy nimi. Warto także pamiętać o tym, że wysokie temperatury przyspieszają rozkładanie się kwasu w skórze. Dlatego wszystkie zabiegi wymagające nagrzania skóry (np. z użyciem lasera czy podczerwieni) należy wykonywać dwa, trzy tygodnie przed wstrzyknięciem hialuronianu w skórę, albo wstrzymać się z nimi co najmniej miesiąc po (w tym czasie cząsteczki kwasu wbudowują się w skórę). Logiczne jest, że do dwóch tygodni po podaniu do skóry kwasu należy unikać opalania, solarium i wizyt w saunie.
– Skóra po użyciu kwasu hialuronowego wygląda lepiej. Ma działanie nawilżające, wnika w naskórek, uszczelnia go, a tym samym dodaje jędrności. Można go polecić każdej osobie, której skóra wymaga nawilżenia. Poza zabiegami warto jednak dbać o jej kondycję na co dzień: wysypiać się, dotleniać umysł i ciało za pomocą ruchu oraz jeść zdrowo. Niektóre produkty spożywcze, szczególnie warzywa, skutecznie zatrzymują „młody” wygląd skóry.
Warto także stosować odpowiednie balsamy, mleczka i kremy, w których składzie znajdziemy kwas hialuronowy. Obsługa w aptece, salonie lub drogerii powinna dobrać najlepsze kosmetyki do kondycji i rodzaju skóry oraz wieku – radzi specjalista dr Jolanty Bochińskiej.
1 thought on “Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej”
Zabiegi z kwasem hialuronowym to jedne z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej. Umiejętnie zastosowane zapewniają naturalny, delikatny efekt odświeżenia, spłycenia i wypełnienia zmarszczek. Zabiegom z kwasem hialuronowym poddaje się wiele kobiet, tylko nie wszystkie się do tego przyznają. A szkoda, bo przecież dbałość o skórę powinna być tak samo naturalna i akceptowalna jak wizyty u dentysty lub kosmetyczki.