System identyfikacji radiowej RFID polega na bezprzewodowej identyfikacji osób lub przedmiotów na odległość. Oznacza to, że znakując dowolny towar lub przedmiot znacznikiem RFID możemy stwierdzić jego obecność dzięki zastosowaniu odpowiedniego czytnika. Czytnik wysyła sygnał elektromagnetyczny, który aktywuje znacznik RFID. Zwrotnie przesyła on informację dotyczącą stanu towaru lub produktu. Dzięki zastosowaniu technologi RFID można dokonywać identyfikacji przedmiotu z odległości kilku metrów. Technologia RFID jest technologicznym następcą kodu kreskowego, który wymaga precyzyjnego umieszczenia urządzenia odczytującego kod na produkcie. Technologia pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Branża RFID dzięki nowoczesnej technologi odnotowuje globalny wzrost wartości na poziomie 25% w skali roku.
Zastosowanie technologii RFID
Zastosowanie technologi RFID
Technologia RFID jest w stanie zrewolucjonizować wiele aspektów życia codziennego oraz sposób prowadzenia działalności gospodarczej na świecie. Technologia znalazła zastosowanie w wielu branżach do identyfikowania, śledzenia i monitorowania obiektów z dużą dokładnością. RFID pozwala na monitorowanie położenia danego obiektu i jego stan. Jako element nowoczesnego systemu informatycznego może automatycznie wykrywać obiekty, a tym samym podejmować odpowiednie czynności na podstawie odczytanych informacji. System jest wykorzystywany do oznaczania towarów, surowców i wyrobów w celach ewidencji w przemyśle i handlu. Technologia stosowana jest także do trwałego znakowania majątku przedsiębiorstw w celu jego dokładnej ewidencji i w procesach inwentaryzacyjnych. System identyfikacji radiowej można odnaleźć również w przedmiotach codziennego użytku takich jak bilet miesięczny, karty identyfikacyjne pracowników otwierające drzwi i rejestrujące czas pracy. Z pomocą technologi RFID można również znakować zwierzęta domowe i hodowlane, aby ułatwić ich identyfikację. RFID jest również stosowany do znakowania towarów luksusowych i droższych produktów, aby zapowiedz ich fałszowaniu. Można w ten sposób śledzić drogę produktów od producenta, przez dostawców, aż do samych klientów. Technologia identyfikacji radiowej może być również stosowana w sporcie gdzie możemy zobaczyć pomiary czasu na różnych wydarzeniach sportowych. Pozwala na natychmiastowe i dokładne śledzenie wyników lub czasu, co w niektórych dyscyplinach sportowych jest kluczowym elementem. Technologię RFID stosuje się również w zabezpieczaniu i ewidencji dokumentów, co zapobiega oszustwom oraz przypadkowym zaginięciom ważnych dokumentów.
Zalety stosowania technologi RFID
Technologia RFID oferuje szybsze i dokładniejsze wykonywanie codziennej pracy w sektorach zdrowia, produkcji, handlu oraz biznesu. W przypadku ewidencjonowaniu towaru lub automatycznej inwentaryzacji, czas tych czynności może być skrócony nawet o 90%. Znakowanie towarów pomaga w efektywny sposób znajdować wadliwe i niezabezpieczone produkty np. przekroczony termin przydatności dla leków lub żywności i pomaga wycofywać takie produkty z obiegu. Logistyka i transport zyskuje wgląd w łańcuch dostaw, co efektywnie zarządza kanałem dystrybucji, a w efekcie zmniejsza koszty prowadzenia działalności. Śledzenie łańcucha dostaw eliminuje ryzyko fałszowania towaru w drodze od producenta do konsumenta. Technologia RFID zadomowiła się w rejestracji czasu pracy i kontroli dostępu do urządzeń i obszarów, automatycznie i zbliżeniowo otwiera zamki, szlabany i bramy.
Jak widzimy technologia identyfikacji radiowej RFID ma szerokie zastosowanie w każdej branży oraz aspekcie dnia codziennego. RFID pozwala oszczędzić czas, pieniądze oraz chroni przed oszustwem lub zagubieniem się danego produktu lub przedmiotu. Dzięki zastosowaniu identyfikacji radiowej jesteśmy w stanie usprawnić każde działanie.
Artykuł powstał przy współpracy z Pirxon |