Funkcje, jakie pełnią zatoki (czyli jamy powietrzne w naszej czaszce) są bardzo zróżnicowane. Dbają one nie tylko o utrzymywanie prawidłowej temperatury powietrza wdychanego przez nas do płu, ale również o kondycję naszego mózgowia. Pomimo tego, wszelkiego rodzaju dolegliwości z nimi związane są bardzo częste. Jak więc je leczyć i co robić, by nie dopuścić do rozwoju chorób w przyszłości?
Table of Contents
TogglePrzyczyny, objawy i leczenie zapalenia zatok
Stan zapalny zatok zazwyczaj związany jest z niedokończoną kuracją infekcji dróg oddechowych. To właśnie wtedy dają o sobie znać różnego rodzaju bakterie i wirusy, które wywołują tego typu dolegliwości. Należy również podkreślić, iż zapalenie zatok bardzo często dotyka alergików.
Jak się objawia? Zazwyczaj silnym bólem w okolicach czoła, oczu bądź szczęki (w zależności od tego, które zatoki uległy zapaleniu). Nasila się on zwłaszcza przy pochylaniu głowy. Poza bólem, towarzyszyć może nam gorączka oraz ogólne pogorszenie samopoczucia.
Skuteczność kuracji uzależniona jest przede wszystkim od szybkości zdiagnozowania problemu. Lekarz, w oparciu o dokładny wywiad z pacjentem, zazwyczaj przepisuje antybiotyki. Gdy te nie zdadzą egzaminu, wykonywany jest tak zwany posiew, związany z przygotowaniem leku w oparciu o wyhodowane bakterie.
Skorzystać możemy również z licznych sposobów domowych. Mowa w tym miejscu między innymi o regularnych inhalacjach przy użyciu pary wodnej i ziół czy chociażby o nacieraniu się rozgrzewającymi maściami.
Jak dbać o zatoki?
Leczenie stanu zapalnego, rozpoczęte w odpowiednim czasie, bardzo szybko doprowadzi do zlikwidowania problemu. Warto jednak wiedzieć również, co powinniśmy robić, aby uodpornić nasze zatoki na przyszłe dolegliwości.
Przede wszystkim należy dbać o warunki, w jakich przychodzi nam żyć i pracować. Zalecane jest korzystanie z oczyszczaczy powietrza. Bardzo częstym problemem, zwłaszcza osób szczególnie wrażliwych, jest nieodpowiednia wilgotność powietrza, która ma fatalny wpływ na nasze drogi oddechowe. Zawsze warto więc dbać o zachowanie jej odpowiedniego poziomu, na przykład poprzez wykorzystanie nawilżaczy.
Nos zawsze powinien być drożny, dlatego powinniśmy dbać o jego regularne oczyszczanie ze wszelkiego rodzaju wydzielin. Poza chusteczkami, wykorzystać do tego możemy także różnego rodzaju substancje, na przykład wodę morską dostępną w aptece internetowej Apo-discounter.pl. Musimy także pamiętać o tym, aby każde przeziębienie (nawet drobne) traktować poważnie – należy do końca wyleczyć wszelkie dolegliwości, tak aby nie wiązały się one z żadnymi powikłaniami.