W zdrowym ciele zdrowy duch – jak głosi mądre przysłowie. To prawda. Kondycja naszego wnętrza pozostaje w dużej mierze zależna od tego, jak czujemy się we własnym ciele. Dla ciała z kolei jednym z istotniejszych warunków zdrowia i ogólnego dobrostanu jest dieta. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze problemy ze skórą, włosami, trawieniem, czy sercem, są pochodną złego odżywiania. Zanim zaczniemy sięgać po farmaceutyki, mające poprawić nasze samopoczucie i jakość życia, być może warto przyjrzeć się swemu jadłospisowi i upewnić się, że na pewno niczego w nim nie brakuje. Czego zatem nie możemy pominąć w zdrowej, zbilansowanej diecie, zapewniającej zdrowie?
BŁONNIK – wydaje się być absolutną podstawą każdego jadłospisu. Jest niezbędny zarówno młodym jak i starszym organizmem. Właściwa ilość błonnika sprzyja normalizacji procesów trawiennych oraz regulacji poziomu glukozy i cholesterolu. Najwięcej błonnika zawierają warzywa i owoce, ale również produkty pełnoziarniste.
WAPŃ – jego niedobory to prosta droga do chorób zębów oraz układu kostnego. Wapń, jako podstawowy budulec tkanki kostnej jest potrzebny zwłaszcza dzieciom w fazie rozwoju oraz osobom starszym, u których jego niedobory mogą objawiać się wieloma uciążliwymi chorobami, takimi jak chociażby osteoporoza. Znajduje się on przede wszystkim w mleku oraz produktach od niego pochodnych.
MAGNEZ – odpowiedzialny za dobre funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego. Jest doskonałym uzupełnieniem diety osób narażonych na stres. Znaleźć możemy go zwłaszcza w roślinach strączkowych, orzechach i produktach pełnoziarnistych. Jeśli nasza dieta jest uboga w tego rodzaju produkty, najwyższy czas, by to zmienić.
WITAMINA D – zwykliśmy sądzić, że należy ją uzupełniać tylko w diecie niemowląt. Okazuje się jednak, że ten element, niezbędny dla układu kostnego i sercowo-naczyniowego, jest ważny dla nas wszystkich. W naszej strefie klimatycznej powinniśmy dbać o nią zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Zaleca się by zażywały ją też wszystkie osoby po ukończeniu 65 roku życia.
KWASY OMEGA-3 – w ostatnich latach wiele się mówi o nich i o ich wpływie na ludzki organizm. Są pożyteczne zwłaszcza dla układu kostno-stawowego, krążenia, nerwowego oraz na ogólnie pojętej odporności organizmu. Duża ilość kwasów omega zawarta jest w rybach morskich, których wciąż jest zbyt mało w naszej diecie. Warto by pamiętały o tym zwłaszcza osoby z grupy podwyższonego ryzyka chorób serca i układu krążenia.
Oczywiście lista produktów mogłaby być o wiele dłuższa. Pozostaje więc apelować do wszystkich, byśmy świadomie jedli i świadomie wybierali produkty odpowiednie dla nas. Wysiłek z tym związany wydaje się być stosunkowo niewielką ceną za zdrowie i dobre samopoczucie, o świetnym wyglądzie nie wspominając.